Aranżacja małych mieszkań – sprawdź jak!

zdjęcie poglądowe

Aranżacja małych mieszkań często stanowi niemałe wyzwanie, jednak czy to nie one kojarzą się z przytulnymi, ciepłymi, często uroczymi wnętrzami? Stworzenie takiej przestrzeni nie jest trudne, jeśli zna się kilka podstawowych zasad. Jak stworzyć przytulne oraz funkcjonalne wnętrze w małym mieszkaniu? Podpowiadamy!


Kolorystyka niewielkich wnętrz

Kolorystyka niewielkich wnętrz powinna być przede wszystkim jasna. Warto więc wybrać kolory jasne i pastelowe o dowolnej barwie. Sprawią one, że nasze wnętrze stanie się wizualnie większe i przestronniejsze. Jasna kolorystyka tyczy się nie tylko ścian, ale również podłóg. Dobrym pomysłem jest wybór jasnej podłogi – płytek bądź paneli. W przypadku tych drugich, warto rozważyć wybór nie tylko jasnej barwy, ale również ciekawej, rzucającej się w oczy faktury czy wzoru. Nada to wnętrzu charakteru oraz urozmaici nieco jego wystrój.


Meble do małego mieszkania

Wybór mebli do małego mieszkania ma kolosalne znaczenie, ponieważ mała przestrzeń znacząco ogranicza możliwości. Właśnie z tego powodu, meble do małego mieszkania powinny posiadać przede wszystkim wiele szafek, półek oraz szuflad. Ważne jest, aby miały jak największą powierzchnię do przechowywania. Zapobiegnie to gromadzeniu się przedmiotów na podłodze lub w miejscach niepożądanych. Wpływa to nie tylko na “zagracenie” przestrzeni, ale również ją pomniejsza.

przykładowa aranżacja małego mieszkania

Kolejnym ważnym aspektem mebli do małego mieszkania jest ich tekstura, bryła oraz kolor. Meble nie mogą być toporne. Powinny mieć jak najprostszą bryłę, która nie będzie wizualnie pomniejszała pomieszczenia oraz nie nada mu ciężkiego wyrazu, który w przypadku niewielkich przestrzeni jest niewskazany. Ważne, aby wybrane meble do małego wnętrza nie były również w ciemnej kolorystyce, ponieważ ona także wpływa na wizualne pomniejszenie pomieszczenia. Można się pokusić na taką kolorystykę tylko i wyłącznie wtedy, gdy ściany oraz podłogi są bardzo jasne. Wówczas zamiast pomniejszać, nada wnętrzu ciekawego kontrastu i charakteru.


Oświetlenie małego wnętrza

biała lampa

Oświetlenie małego wnętrza oraz wybór lampy odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie one oświetlają wnętrze, a dobrze dobrane i zaplanowane mogą stanowić również ozdobę. Warto więc dobrze przemyśleć dobór światła do jego zastosowania. W przypadku miejsc przeznaczonych do odpoczynku światło powinno być żółte, ponieważ działa ono uspokajająco, wręcz relaksująco. Miejsca, w których powinno się ono znaleźć, to okolice kanapy, stołu przy którym jada się posiłki oraz sypialnia. Może ono stanowić również element dekoracyjny, podświetlając na przykład wiszące na ścianach obrazy.

Światło białe natomiast powinno być stosowane w miejscach, w których wymagane jest skupienie, na przykład nad biurkiem lub w kuchni. Użycie tego rodzaju światła jest również zalecane w łazienkach. Światło to nie tylko pobudza, ale również poprawia widoczność.

Innym ważnym elementem jest wybór lampy , które w przypadku małych mieszkań stanowią bardzo ważne ogniwo zarówno wystroju jak i funkcjonalności. Tutaj warto kierować się zasadą “im mniejsze, tym lepiej”. Jest tak, dlatego że duże lampy, a zwłaszcza modele wiszące, wizualnie pomniejszają powierzchnię oraz stanowią toporny element wystroju. Z tego powodu, lampy do małych wnętrz powinny być małych rozmiarów, z lekkimi, jasnymi kloszami lub takie, które są w całości wbudowane w sufit.


Dodatki

Dobrze dobrane dodatki pełnią wiele różnych funkcji – od ozdób po ułatwiające organizację przestrzeni przedmioty. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku ozdabiania małych wnętrz, ich przepych może bardziej zaszkodzić niż poprawić wygląd mieszkania. Warto, aby dodatki nie tylko były ładne i nadawały więcej ciepła wnętrzu, ale by były również funkcjonalne. Wiklinowe koszyki, ciepłe koce, ozdobne poduszki oraz wszelkiego rodzaju pojemniki i organizery, mogą się tutaj idealnie sprawdzić. Można je zdobyć w przeróżnych wzorach, kolorach oraz wariantach, dzięki czemu można je perfekcyjnie dostosować do naszych potrzeb zarówno wizualnych jak i do poprawy funkcjonalności mebli. Kolorystyka takich dekoracji powinna być jasna, pastelowa lub ciemna, jeśli nasze meble są bardzo jasne. Powinny one kontrastować z meblami, aby przyciągać wzrok.


Polecane produkty

Więcej inspiracji