Domowa biblioteczka? – sprawdź jak!

przykład domowej biblioteczki w industrialnym stylu


Domowa biblioteczka – gdzie?

Najlepszym miejscem na własną, prywatną domową biblioteczkę jest pomieszczenie o największych rozmiarach. Dzięki temu, postawienie regału tudzież zawieszenie półek na ścianach i zapełnienie ich książkami nie sprawi wrażenia ‘zagraconego’ pokoju. Co więcej, im większa powierzchnia, tym więcej przestrzeni możemy poświęcić na naszą biblioteczkę, a co za tym idzie zmieścimy na niej więcej książek. Z pewnością jest to ważny element dla miłośników papierowej literatury.

Jaki regał wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile książek posiadamy, jakiej są wielkości, a także ile miejsca możemy przeznaczyć na mieszczący je regał do biura. Ważne, aby wybrany przez nas mebel miał wiele półek, które są zamontowane w różnych odległościach od siebie. Dzięki temu na naszym regale zmieścimy zarówno duże jak i małe książki. Warto również pamiętać, aby regał nie sprawiał wrażenia ciężkiego, topornego wręcz mebla, ponieważ spowoduje to optyczne ‘zagracenie’ pomieszczenia, co nie wpłynie dobrze na jego wygląd.

wizualizacja regału, domowej biblioteczki

Czy warto poświęcić całe pomieszczenie na domową biblioteczkę?

Oczywiście, że tak! Jeśli jest się miłośnikiem papierowej literatury, a gromadzenie książek i niemal pedantyczne ustawianie ich na półkach w równych rządkach lub skomplikowanych konfiguracjach stanowi dla nas prawie świętość – nie miejmy oporów! Pokój przeznaczony na domową biblioteczkę może posłużyć nam jako nasze prywatne sanktuarium, miejsce relaksu, spokoju. Wystarczy tylko wygodny fotel, lampka do czytania, może parę świec, zapewniających relaksujący klimat… i otaczające nas zewsząd regały po brzegi zapełnione książkami.


Biblioteczki jako element dekoracyjny wnętrza? – czemu nie!

Książki, poza tym, że stanowią niesamowite źródło wiedzy, a także zapewniają rozrywkę, mogą być również elementem dekoracyjnym naszych wnętrz! Tak samo jak regał, na którym je ustawimy. Może być on prosty i minimalistyczny, aby nie rzucał się w oczy, dzięki czemu możemy wyeksponować książki w różnokolorowych oprawach. Ale może być również ładnie zdobiony, stanowiąc ozdobę samą w sobie. Warto też rozważyć poustawianie niewielkich dekoracji pomiędzy umieszczonymi na regale książkami. Świece, zdjęcia, niewielkie roślinki, rzeźby – wszystko to urozmaici wygląd naszego mebla a także sprawi wrażenie lżejszego.

W taki sam sposób mogą sprawdzić się wiszące półki do pracowni. Obecnie można znaleźć szeroki wachlarz przeróżnych półek ściennych – od prostych podłużnych desek, po sporej wielkości sześciennych instalacji. Wszystkie mogą pełnić nie tylko funkcję przechowalni książek, ale również ozdoby zapełniającej puste ściany. Jest to także świetne rozwiązanie dla osób posiadających niewielką ilość książek lub nie mających miejsca na postawienie regału.


Podsumowanie:

Domowa biblioteczka składa się z regałów, które powinny być przede wszystkim dostosowane do wielkości naszego pomieszczenia, ilości posiadanych książek, a także ich rodzaju, oraz ich pierwotnego przeznaczenia. Warto zadbać o jego wygląd, aby nie był zbyt toporny oraz nie nadawał wnętrzu ‘zagraconego’ wyglądu. Wszystkie te elementy sprawią, że nasza domowa biblioteczka będzie wprost idealna dla nas.


Polecane produkty:

Więcej inspiracji