Jak urządzić przytulną i funkcjonalną sypialnię?

Funkcjonalna sypialnia

Sypialnia jest miejscem, które przede wszystkim kojarzy nam się z relaksem i odpoczynkiem. Jak je stworzyć? Jakie meble dobrać? Jak udekorować naszą sypialnię? Podpowiadamy!


podgląd ciemnych ścian połączonych z bielą

Barwy dominujące – jakie wybrać?

Jako, że sypialnia ma być miejscem przeznaczonym wyłącznie na wypoczynek, kolory powinny być przyjemne dla wzroku, łagodne i niekrzykliwe. Najlepsze są barwy jasne, na przykład biel, beże, jasne szarości. Jeśli natomiast jesteśmy fanami ciemniejszych barw, warto rozważyć wymieszanie ich z jaśniejszymi kolorami. Poświęćmy jedną ścianę na, przykładowo, ciemną, butelkową zieleń, a pozostałe na biel.

Innym dobrym pomysłem byłoby zastosowanie tapet lub fototapet. Kwiatowe wariacje, dobrze nam się kojarzące panoramy miast lub przyrody to idealne rozwiązania dla tych, którzy nie lubią pustych ścian.


Meble do sypialni – które wybrać?

Meble do sypialni powinniśmy dobierać w taki sposób, aby pasowały nam do koloru ścian, a także w poczuciu naszej własnej estetyki. Dobierajmy meble, które nam się podobają i nie będą kłuć w oczy swoją barwą lub przesytem wykończeń.

Do przytulnej sypialni najlepiej nadadzą się meble wykonane z drewna. Mogą być one białe, szare lub w naturalnych barwach drewna – wszystko zależy od naszej wizji. Białe i szare barwy pomogą nam zachować minimalizm wnętrza oraz nadadzą mu nieco nowocześniejszego wyglądu. Naturalne barwy drewna natomiast mogą pomóc stworzyć rustykalną, przytulną i ciepłą sypialnię.

Meble wykonane wyłącznie z metalowych stelaży również mogą stworzyć przytulne wnętrze, jednak wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na dodatki, którymi przyozdobimy sypialnię. Jest tak, ponieważ tego rodzaju meble są ciężkie i surowe, przez co odejmują wnętrzu nie tylko ciepła, ale i lekkości, która jest tak ważna przy projektowaniu idealnej sypialni.


Jakie łóżko do sypialni?

Łóżko, czyli najważniejszy element każdej sypialni. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ to właśnie w nim spędzamy najwięcej czasu w sypialni. Jest kilka ważnych aspektów, na których trzeba się skupić. Po pierwsze: wielkość. Należy się zastanowić, jak duże łóżko jest nam potrzebne. Czy wystarczy nam jednoosobowe, czy może dwuosobowe? A jeśli dwuosobowe, to czy musi być ono bardzo szerokie, czy wystarczy nieco węższe? Jakiej powinno być długości? – to kolejny istotny aspekt. Ważne, aby nie dobierać długości łóżka wyłącznie na podstawie naszego wzrostu. Powinno być one dłuższe, abyśmy mogli się w nim swobodnie wyciągnąć. Pomoże to w uniknięciu efektu zwisających nóg.

łóżko do sypialni

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest materac. Powinniśmy wybierać materace, które odpowiadają naszym preferencjom. Mogą one być miękkie, twarde, wysokie i niskie. Na jakim materacu najlepiej nam się śpi? Warto się tego dowiedzieć, gdyż dobór niewłaściwego materaca może skutkować bólami kręgosłupa, a to w końcu nie jest ani trochę związane z docelowym relaksem.

Kolejnym aspektem jest wygląd ramy. Łóżko powinno pasować do pozostałych mebli, a więc należałoby zwrócić uwagę, aby jego kolor był taki sam lub bardzo zbliżony do innych mebli dobranych do naszej sypialni. Warto również zastanowić się, jak wysokie łóżko byłoby dla nas idealne. Jeśli jesteśmy wysocy, warto pomyśleć o wyższym łóżku lub łóżku średniej wysokości, ale z wysokim materacem. Dzięki temu zyskamy komfort wygodnego siadania lub wstawania. Analogicznie jest w sytuacji, gdy jest się osobą niższą: niższe łóżko lub łóżko średniej wysokości, ale z niskim materacem.

Dobrym pomysłem jest też rozważenie zagłówka. Może on być w formie twardej poduszki, klasycznej ramy lub półek. Jeśli nosimy okulary lub lubimy spędzać czas na czytaniu lub scrollowaniu do późna na naszym telefonie, warto rozważyć opcję zagłówka w formie półek, które umożliwią nam łatwy i szybki dostęp do książki, okularów czy smartfonu.


Komoda i szafa do sypialni – które wybrać?

Jeśli nasza sypialnia jest duża, warto rozważyć opcję obu, ponieważ im większa jest przestrzeń do przechowywania, tym lepiej. Jeśli jednak nie posiadamy zbyt wielu ubrań/przedmiotów, nie warto jest zagradzać sypialni niepotrzebnymi meblami. Jedna, funkcjonalna szafa do sypialni powinna być wówczas wystarczająca. Powinna mieć przede wszystkim sporo półek, które umożliwią układanie na nich złożonych ubrań niewymagających wieszania, oraz miejsce na wieszaki, gdzie można zawiesić ubrania, których nie powinno się składać, na przykład płaszcze, garnitury, koszule lub sukienki. Warto również pomyśleć o szufladach, w których można pomieścić bieliznę a także naszą biżuterię, krawaty oraz inne drobne części garderoby. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie lustra na drzwiczkach, które nie zajmie nam wówczas miejsca na ścianie czy w kącie pokoju.

Jeśli chodzi o funkcjonalną komodę, warto zwrócić uwagę, aby miała ona kilka głębokich szuflad lub wiele mniejszych, tak aby zachować w niej porządek, ale jednocześnie zmieścić wszystkie nasze ubrania.


Dekoracje w sypialni

Naszą sypialnię można udekorować na wszelaki sposób. Warto uwzględnić kwiaty lub zielone rośliny, które przywołają na myśl naturę, która stanowi jeden z najbardziej uspokajających aspektów naszego życia. Poza tym wszelkiej maści ciepłe koce, narzuty oraz poduszki ocieplające nasze wnętrze. Warto też pomyśleć o oprawionych zdjęciach, które uwieczniły dobre wspomnienia. Mogą być one zawieszone na ścianie lub postawione na komodzie lub regale, jeśli taki uwzględniliśmy. Książki również nadają wnętrzu cieplejszego, przytulniejszego wyrazu.

Innymi ważnymi elementami dla wystroju sypialni są światła, których gra często odgrywa pierwsze skrzypce, gdy mówi się o przytulnym wnętrzu. Warto pomyśleć o LED-ach rzucających żółte, ciepłe światło, a także innych lampach typu girlandy, które świetnie sprawdzą się w roli “ocieplacza” wnętrza. Kolejnym elementem może być włochaty dywan, który można ułożyć u stóp łóżka. Sprawdzi się on nie tylko jako dekoracja, ale i udogodnienie, które umili nam wstawanie z łóżka każdego zimnego poranka.


Polecane produkty

Więcej inspiracji