Jaką toaletkę wybrać? Poradnik

toaletka inspiracje

Toaletki, które tak bardzo kojarzą nam się z amerykańskimi pokojami nastolatek, dziś zyskują na popularności nie tylko w sypialniach młodych dziewczyn, ale również i dorosłych kobiet. Pierwsza toaletka powstała w XVIII wieku, niewiele różniąc się od obecnej formy, która jest nam tak dobrze znana. Stolik z lustrem, czyli elegancka ozdoba, poranny must have, czy może raczej tradycyjny stół i kilka szuflad? Opcji jest wiele, ale która będzie pasowała właśnie do Twojego wnętrza? Podpowiadamy!


Jakie są rodzaje toaletek

Rodzaje toaletek są przeróżne. Najpopularniejszym rodzajem toaletki jest jednak klasyczny stół połączony z dużym okrągłym bądź kwadratowym lustrem. Jest ono idealne dla miłośników klasyki i prostoty. Innym niemal równie popularnym modelem toaletki jest stół z szufladami i lustrem, który od tej pierwszej wersji różni się wyłącznie dodatkową przestrzenią do przechowywania przedmiotów. Kolejną opcją jest model nieco mniej popularny od swoich poprzedników, ale za to idealny dla wnętrz, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Model ten większość czasu może pełnić funkcję zwykłego stolika czy też biurka. Jest też niewielki, przez co zajmuje niewiele miejsca. Jeśli jednak podniesie się jego blat, od jego spodu ukaże się lustro, a wewnątrz stolika skrytka na kosmetyki lub inne niezbędne przedmioty.

Istnieją również toaletki z nadstawkami oraz połączone z komodami, dzięki którym toaletka przez cały czas może pełnić funkcję biurka, a dzięki nadstawce zawierającej lustro oraz przegródki na kosmetyki, staje się również funkcjonalnym stolikiem do makijażu. Opcji jest wiele i każda znajdzie swoich miłośników. Pytanie tylko, która z nich pasuje właśnie do tego konkretnego wnętrza?


Jaki styl toaletki do jakiego wnętrza?

Toaletki drewniane, toaletki klasyczne oraz niezbyt bogato zdobione idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych, prostych i klasycznych. Te, nieco bardziej zdobione wpasują się w styl shabby chic – elegancki, z wyraźną nutą klasy. Natomiast toaletki o szklanym lub ciemno-drewnianym blacie, zbudowane z metalowych, ciemnych elementów będą świetnie pasowały do wnętrz w stylu industrialnym. Jeśli natomiast toaletkę będą tworzyć złote, srebrzyste, świecące się elementy, wówczas będzie ona świetnym dodatkiem do wnętrza w stylu glamour.


Jakie lustro do toaletki będzie idealne?

lustro w stylu hollywoodzkim do toaletki

Kształt i rodzaj lustra do toaletki to kwestia indywidualna. Jedni lubią ogromne lustra pozbawione ramy oraz innych dodatków w postaci chociażby pasków LED lub świecących żarówek, które znamy z hollywoodzkiej garderoby. Inni wolą natomiast mniejsze, skromniejsze lusterka, które ozdobi delikatna, drewniana rama, nadająca mu nieco więcej wyrazu. Przy wyborze idealnego lustra należy kierować się przede wszystkim poczuciem własnej estetyki – tego co nam się podoba, a co nie. Lustro bowiem stanowi centralny punkt każdej toaletki, ponieważ to właśnie na nim zawiesza się wzrok. Dlatego warto rozważnie dobrać lustro do wybranej toaletki. Trzeba również pamiętać, że nie każde lustro będzie pasowało do każdej toaletki. Przykładowo, bogato zdobione lustro z zamontowanymi dookoła świecącymi żarówkami nie będzie się dobrze komponować z toaletką w stylu shabby chic. Będzie natomiast wyglądało obłędnie w połączeniu z toaletką w stylu glamour.


Jakie krzesło do toaletki?

Niezbędnym elementem każdej toaletki jest krzesło lub niewielki stołeczek, który z łatwością można wsunąć pod blat stołu. Przy jego wyborze warto kierować się przede wszystkim naszą wygodą. Krzesło do toaletki lub stołek, powinien być przede wszystkim wygodny oraz o odpowiedniej wysokości. Umożliwi to wygodne siedzenie w trakcie wykonywania makijażu lub innych czynności przy toaletce. Jeśli toaletka pełni również funkcję biurka, warto rozważyć wygodne krzesło z oparciem. Będzie ono nie tylko wspierać plecy, zapobiegając ich skrzywieniu, ale również umożliwi uniknięcie garba. Jeśli natomiast toaletka służy wyłącznie czynnościom kosmetycznym, może jej towarzyszyć niewielki stołek, którego wysokość powinna być dostosowana do wysokości blatu, lustra oraz naszego wzrostu, aby móc usiąść twarzą idealnie na wprost lustra. Ponad to, jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, stołek ten łatwo wsunąć pod blat stołu. Dzięki temu, nie zajmie niepotrzebnie miejsca w czasie, gdy nie jest używany. Jest to spore udogodnienie w przypadku małych przestrzeni.

toaletka w stylu hollywoodzkim


Polecane produkty

Więcej inspiracji