Jaki stolik do kawy wybrać? Poradnik

jaki stolik do kawy

Kanapa, gorąca herbata, koc, książka lub film – brzmi jak zapowiedź bardzo udanego, relaksującego wieczoru. Najlepiej spędza się je w salonie, wygodnie usadawiając się na kanapie. Jednak co, jeśli czytając książkę, chcielibyśmy jednocześnie wypić herbatę? A może podczas oglądania ulubionego serialu najdzie nas ochota, aby coś przekąsić? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi stolik kawowy! Jaki wybrać? Jakie cechy powinien mieć oraz czy warto go w ogóle mieć? Podpowiadamy!


Rodzaje stolików do kawy?

Stoliki do kawy są różne, dzięki czemu z łatwością możemy dobrać idealnie pasujący do naszego wystroju egzemplarz. Obecnie stoliki do kawy można zakupić w każdej wersji stylistycznej. Dzięki temu, nie musimy się martwić faktem, że nasze pozostałe meble są szklane, ponieważ na pewno uda nam się znaleźć szklany stolik do kawy. Co więcej, stoliki kawowe znacząco się od siebie różnią nie tylko budulcem, ale również formą oraz stylem. Niektóre składają się wyłącznie z blatu, inne mają dodatkowe półki, a jeszcze inne niewielkie szuflady. Są jednak nieco bardziej ekstrawaganckie modele posiadające np. niewielki kominek na środku blatu, a nawet małego grilla. Od wyboru, do koloru.


Stolik kawowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

prosty drewniany stolik do kawy o metalowych nogach

Funkcjonalność stolika do kawy jest szalenie ważna, ze względu na to, że stanowi on dodatkowy element kanapy lub fotela, które zwykle stanowią serce salonu. Z tego powodu, stolik kawowy zazwyczaj pełni określone funkcje. Najczęściej jest to dodatkowa przestrzeń do stawiania przedmiotów, takich jak kubek czy szklanka. Dla innych jest to podręczna mini biblioteczka. Natomiast dla miłośników pracy na kanapie, stolik do kawy może być traktowany jako drewniane biurko, na którym można zarówno postawić laptopa, jak i kubek z gorącą kawą. Inni będą używać go do przechowywania przedmiotów codziennego użytku: ładowarek, świeczek, zapalniczek, chusteczek higienicznych, karteczek i długopisów. Jak widać, stolik kawowy pełni wiele funkcji, które są uzależnione od indywidualnych potrzeb właściciela.


Jaki stolik kawowy do salonu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, stoliki do kawy są różne. Wobec tego, jaki stolik kawowy do salonu wybrać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, jaką funkcję będzie on pełnił oraz jak dużą przestrzeń chcemy mu poświęcić. Jeśli stolik ma się znajdować przy długiej lub narożnej kanapie, warto pomyśleć o podłużnym modelu. Symetrycznie wpasuje się w przestrzeń, nie powodując wrażenia ‘braku czegoś’. Jeśli natomiast kanapa jest krótka, można wybrać mały, okrągły stolik do kawy. Model z kątami może wyglądać nieco pokracznie w stosunku do małej sofy.

Kolejnym elementem, który warto uwzględnić to styl. Jeśli pozostałe meble są drewniane, drewniany stolik do kawy jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki pasującej fakturze, nie będzie się wyróżniał – zachowuje to wizualny porządek. Inną cechą są zdobienia. Przykładowo, jeśli pomieszczenie jest zachowane w duchu minimalistycznym, warto zachować owy minimalizm również przy wyborze stolika, nie decydując się na szalone wzory oraz rzucające się w oczy kolory czy faktury. Stolik do kawy powinien się bowiem wtapiać w tło, gdyż nie jest to mebel stanowiący serce salonu.


Jaki stolik do kawy wybrać?

jak dobrać stolik kawowy

Wybierany przez nas stolik kawowy do salonu, nie może być byle jaki. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na jego styl, aby pasował do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Należy również uwzględnić jego wielkość, która powinna być odpowiednio dostosowana zarówno do naszych potrzeb, jak i do wielkości kanapy czy fotela, przy którym ma się on znajdować. Warto również rozważyć, co będzie się przy nim robiło. W zależności od tego, czy będzie to stolik wyłącznie do picia kawy, do spożywania przekąsek, czy do ozdoby, dobrym pomysłem byłoby zwrócenie uwagi na jego budowę, tzn. czy zawiera dodatkową półkę pod blatem, np. na książki, lub czy jest wystarczająco duży lub mały. Uwzględnienie wszystkich naszych potrzeb związanych ze stolikiem do kawy, gwarantuje wybór tego idealnego, który świetnie sprawdzi się w naszym salonie. Ponad to, warto również pamiętać, że stolik do kawy nie stanowi serca pomieszczenia, a jedynie jego dodatek. Z tego powodu nie powinien się rzucać w oczy. W końcu jego najważniejszą funkcją jest bycie funkcjonalnym!


Polecane produkty

Więcej inspiracji