Styl industrialny od lat cieszy się rosnącą popularnością w świecie wystroju wnętrz i designu. Charakteryzuje się surowością, surowymi materiałami i wyraźnym nawiązaniem do przemysłowych korzeni. Jednak dla wielu osób, zwłaszcza tych niezaznajomionych z tematem, styl industrialny może być tajemniczy i trudny do zdefiniowania. Czym właściwie jest styl industrialny i jakie są jego główne cechy? W tym artykule odpowiemy na te pytania, przybliżając czytelnikom tę unikalną estetykę i pomagając zrozumieć, jak zastosować ją we własnym wnętrzu.
Styl industrialny – czym jest i skąd pochodzi?
Styl industrialny, podobnie jak rustykalny, narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50 XX wieku. Jego zaczątki były wynikiem masowych wynajmów pomieszczeń przeznaczonych do pełnienia funkcji warsztatów lub niewielkich fabryk. Powierzchnie te były surowe, ze ścian wystawały rury, a ściany zwykle pokrywała naga cegła. Dlaczego więc nastąpił masowy wynajem takich miejsc? Ze względu na niskie ceny oczywiście. Czas recesji był bowiem bardzo trudnym okresem: wiele biznesów plajtowało, a ich właściciele rozpaczliwie poszukiwali źródła jakiegokolwiek zysku. Dlatego zaczęli wynajmować pomieszczenia swojego dawnego miejsca pracy, a ludzie chętnie z tego korzystali. Pomieszczenia te nie były zadbane ani nie cechowały się wysoką jakością wnętrza, ale jak wiadomo, często niska cena wiąże się z niskim standardem. Niemniej jednak, dzięki temu narodził się tak popularnych w dzisiejszych czasach styl industrialny!
Cechy stylu industrialnego:
Styl industrialny, często nazywany loftowym, można określić jako lubiący minimalistyczny pierwowzór. Oznacza to, że wnętrza stylizowane na lofty, cechują się otwartą przestrzenią, często z wielkimi oknami oraz funkcjonalnym minimalizmem. Innymi słowy wnętrza loftowe zachowują w sobie tylko najniezbędniejsze meble i ozdoby, aby zachować przestronność pomieszczeń a także ich prostotę.
Tworząc wnętrze w stylu industrialnym, powinniśmy unikać ścian działowych, które tylko zmniejszyłyby powierzchnię naszego pomieszczenia, a pamiętać o dużej ilości wielkich okien działających wręcz przeciwnie. Poza tym, warto rozważyć opcję wysokich sufitów, które również pomogą w osiągnięciu zamierzonego efektu przestronności wnętrza. Poza tym warto pamiętać, aby nie zakrywać pierwotnych elementów danego pomieszczenia, np. wystających ze ściany rur, belek sufitowych, a nawet odklejającej się z cegieł farby. Dobrze jest je wyeksponować w taki sposób, aby wyglądały jak zaplanowane elementy wystroju. Nada to wnętrzu jeszcze bardziej industrialnego charakteru. Ściany najlepiej pomalować na biało, co także wpływa na optyczne zwiększenie powierzchni, ale można również popracować różnego rodzaju cegłami, a nawet surowym betonem lub płytkami. Podłogi mogą być drewniane albo betonowe – w zależności od naszego upodobania. Obie wersje świetnie się sprawdzą.
Meble w stylu industrialnym:
Jeśli chodzi o meble, mile widziane są surowe, biurowe komody i biurka rodem z filmów akcji, w których agenci FBI przechowują ważne dokumenty. Mogą być one w odcieniach szarości lub beżu, ale również ciemne, drewniane o prostych kształtach. Ważne, aby zachowywały one minimalizm, który jest tak ważny w tego typu aranżacji. Nie powinny być przesadnie zdobione ani o fantazyjnej geometrii. Prostota – to właśnie słowo klucz.
Dekoracje:
Powinniśmy pamiętać, że styl industrialny nie lubi zbędnych przedmiotów ani zdobień. Dekoracje powinny stanowić ciekawy kontrast dla jasnych ścian lub ciemnych mebli, które mogłyby nadać nieco lekkości surowemu wnętrzu. Mogą być to na przykład poduszki na kanapie, różnego rodzaju współczesne rzeźby oraz elementy codziennego użytku lub takie, które w normalnych okolicznościach byśmy wyrzucili. Dobrym przykładem byłyby stare, wąskie rury, które odpowiednio przycięte, mogą służyć jako świecznik. Z popękanych kafli możemy stworzyć ciekawą instalację na ścianę, zastępującą obrazy, a stare metalowe wiadro może posłużyć jako przechowalnia na koce lub inne dowolnie wybrane przez nas przedmioty. Wszystko to sprawi, że zachowamy minimalizm naszej aranżacji, ale również nieco ocieplimy toporne, surowe wnętrze, nadając mu więcej przytulności.
Podsumowanie:
Podsumowując, styl industrialny daje nam ogromną dowolność zarówno pod względem wyboru mebli, jak i dekoracji. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to, że aranżacje tego typu faworyzują prostotę, minimalizm, ale przede wszystkim przestronność pomieszczeń. Można dać się ponieść fantazji w wyborze płytek na ściany lub tworząc instalacje lamp czy innych elementów wystroju. Kierując się powyższymi zasadami, z łatwością stworzymy wymarzone wnętrze w stylu industrialnym, które z pewnością zachwyci każdego!