Styl japandi – jak go stworzyć?

style japandi  w salonie

Styl japandi wywodzi się z połączenia skandynawskiego minimalizmu z japońską estetyką. Jest to styl, można by rzec, ascetyczny, a zarazem z klasą. Oznacza to zdecydowaną dominację prostoty oraz minimalizmu, poprzez nieskomplikowane bryły, prostą geometrię, jasne, stonowane barwy oraz elementy natury, takie jak chociażby naturalne surowce. Co charakteryzuje ten styl? Jak stworzyć “wnętrze japandi”? Podpowiadamy!


Cechy charakterystyczne stylu japandi

Japandi – powstałe z połączenia dwóch słów, jakimi są Japan oraz Scandinavia, łączy ze sobą nurty faworyzujące prostotę oraz komfort. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim łączeniem wielu, pozornie niepowiązanych ze sobą styli. Skandynawska prostota i minimalizm łączą się z japońskimi elementami, takimi jak surowce naturalne oraz jasne barwy – elementy wywodzące się ze stylu wabi-sabi. Ważna jest przestronność pomieszczeń, ograniczenie kolorystyki do jasnych, stonowanych barw oraz przeplatanie prostych form z geometrycznymi liniami, pamiętając przy tym o niż zwykłe istotnym elemencie jakim jest prawidłowy surowiec – drewno oraz kamień.


meble w stylu japandi

Meble w stylu japandi

Meble w stylu japandi mogą być wykonane z każdego surowca, pochodzącego z naturalnych źródeł. Oznacza to, że projektant ma szerokie pole do popisu. Można przeplatać ze sobą różnego rodzaju drewna oraz kamienie. Warto również zwrócić uwagę, aby surowce, które wybierzemy, miały coś wspólnego z Japonią bądź Skandynawią. Dobrym przykładem może być wybór drewna, z którego będą wykonane nasze meble. Może to być na przykład drewno z drzewa wiśni, które stanowią jeden ze znanych na całym świecie symboli Japonii. Innym surowcem może być bambus, z którego wykonuje się między innymi panele podłogowe. Przykładami mebli z bambusa, mogą być bambusowe kosze i koszyki, bambusowe krzesła lub stoły. Wszystko to przywoła na myśl naturę, która jest tak niezwykle bliska Japończykom.


Jakie barwy są charakterystyczne w stylu japandi?

Wnętrze aranżowane w stylu japandi, powinno być zachowane w jasnych, stonowanych barwach. Barwy te, stanowią bowiem cechy charakterystyczne stylu japandi. W tej roli świetnie sprawdzą się odcienie bieli, beże a nawet lekkie odcienie żółtego. Kolory te są wybierane przede wszystkim dlatego, że barwy te optycznie powiększają pomieszczenia, co wiąże się z cechą stylu japandi, jaką jest przestronność wnętrz. Ponad to, jasne kolory rozświetlają pomieszczenia, przywołując na myśl naturę, blaski słońca, która jest tak ważnym elementem tego stylu.


Meble w stylu japandi do salonu

Meble w stylu japandi muszą być przede wszystkim o prostych, najlepiej zgodnymi z zasadami geometrii, kształtach, które idealnie wpasują się w koncept skandynawskiego minimalizmu. Warto postarać się, aby dominowały meble drewniane, o jasnej kolorystyce, pozbawione zbędnych zdobień oraz wymyślnych kształtów. Stanowią one bowiem główny element wystroju, gdyż minimalizm wiąże się z ograniczeniem dekoracji. W praktyce oznacza to, iż meble stanowią główną dekorację wnętrza w stylu japandi.


dekoracja w stylu japandi

Elementy roślinności

Co prawda styl japandi faworyzuje minimalizm i prostotę, jednak równie mocno ceni sobie elementy natury. Właśnie z tego powodu “daje przyzwolenie” na wykorzystanie ich do ozdobienia prostych, minimalistycznych wnętrz. Dzięki temu można wykorzystać wszelkiego rodzaju dekoracje wykonane z bambusa, płótna czy jedwabiu, np. japońskie wachlarze. Innym pomysłem mogą być drewniane podstawki pod kubki, które mogą urozmaicić blat stołu lub szklane donice na kwiaty. Roślinność, np. gałązki wiśni, kwiaty, rośliny liściaste – wszystkie chwyty dozwolone. Mogą zdobić dowolną przestrzeń wnętrza! Co więcej, sprawdzą się nie tylko jako dekoracja, ale i świetne urozmaicenie dla prostych, wręcz banalnych form.


Podsumowanie

Styl japandi przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom minimalizmu, którzy uwielbiają przebywać w otoczeniu natury. Jest to styl gwarantujący uspokajający nastrój oraz przywołujący na myśl bliską nam naturę. Łączy w sobie prostotę oraz skomplikowany świat natury, tworząc w te sposób idealne połączenie. Perfekcja Japończyków łączy się z kolei ze skandynawską funkcjonalnością, co stanowi jedynie kolejny ogromny plus stylu japandi. Wszystko to składa się na wspaniały styl wnętrzarski, który zaskarbia sobie coraz większe grono wielbicieli.


Polecane produkty

Więcej inspiracji