Styl retro – jak go stworzyć?

styl retro

Mianem retro określamy rzeczy, które kiedyś były modne, a dziś już niekoniecznie są. Może się to tyczyć mody, muzyki a także wystroju wnętrz. W tym ostatnim, retro czerpie przede wszystkim z trendów z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Jak go stworzyć? Co go charakteryzuje? Podpowiadamy!


Czym jest styl retro?

Jest to sposób aranżacji wnętrz, który czerpie inspiracje z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Oznacza to, że styl ten lubi mieszać nowoczesność z elementami, które niegdyś były prawdziwymi hitami wnętrzarskimi. Często łączy ze sobą “szpetne” stare meble czy wzornictwo z popularnymi dziś formami, np. białe kafelki stylizowane na cegły ze starymi, mdłymi kolorystycznie, fotelami z kwiatowym obiciem. Taki sam zabieg stosuje się z dekoracjami lub przedmiotami codziennego użytku. Zwykle są to stare, od dawna nieużywane sprzęty, np. gramofony, lub elementy dekoracyjne, takie jak lustra w ciężkich, pozłacanych ramach. Wszystko to sprawia, że na pozór nowoczesne wnętrze zyskuje powiew starości, zabierając nas w podróż w czasie.


podgląd wnętrza retro

Co charakteryzuje styl retro?

Duża ilość kolorów, chaotyczne wzornictwo a także brak spójności kolorystycznej czy faktur – to właśnie lubi retro. Styl ten daje wiele możliwości, a także umożliwia spuszczenie ze smyczy naszej wyobraźni, która może się tutaj naprawdę popisać. Mieszanie barw, zdobień, obić i dekoracji świetnie się tutaj sprawdzi, nie sprawiając wrażenia ociężałych lub szpetnych, a stare meble mogą zyskać drugie życie. Jasne ściany w połączeniu z kwiecistymi tapetami, niemodne dziś meble, takie jak toporne, drewniane fotele o fantazyjnych obszyciach, oraz dekoracje, takie jak współczesne zdjęcia czy rzeźby w otoczeniu płyt winylowych lub obrazów oprawionych topornymi ramami. Tak naprawdę do stworzenia wnętrza retro możemy użyć wszystkiego i niczego. Zależy to tylko od naszej wyobraźni.


Jak stworzyć aranżację retro?

Aranżując wnętrze na styl retro, możemy zmieszać nowoczesność z tym, co kiedyś było prawdziwymi hitami. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy mają bardzo dużo starych, ale niezniszczonych mebli. Warto je wykorzystać do stworzenia wnętrza retro. Stare sofy obite kompletnie niemodnymi dziś materiałami w jeszcze bardziej niemodnych kolorach idealnie sprawdzą się w salonie retro.

podgląd wnętrza retro

Jednak do stworzenia wnętrza w tym stylu wcale nie musimy mieć starych mebli. Można je również kupić. Dobrym przykładem takich przedmiotów mogą być lodówki stylizowane na styl retro. Niewielkie, z zaokrąglonymi rogami i wielką metalową klamką, często żółte, bladoróżowe lub bladoniebieskie świetnie sprawdzą się w kuchni. Innym pomysłem mogą być stare, toporne fotele z pozłacanymi żółtymi obiciami w fantazyjne wzory esów-floresów.

Ściany mogą być różnokolorowe, pomalowane na przeróżne jasne kolory, a pozostałe mogą być przyozdobione tapetami o niemodnych dziś wzorach kwiatów. Ale mogą być również białe, nieozdobione, wręcz surowe. W tym stylu nie ma żadnych ograniczeń poza naszą własną wyobraźnią. Ściany mogą być białe i nijakie, za to podłogę można wyłożyć krzykliwymi płytkami lub przyozdobić zwyczajną podłogę fantazyjnym dywanem. Wszystkie chwyty są dozwolone.

Dobrym pomysłem na aranżację retro jest też wykorzystanie trendów PRL-u. Parkiety, podłoga ułożona w jodełkę, meblościanki, kredensy i tym podobne będą pasowały jak ulał.


Dekoracje – jak je wybrać?

Jeśli nasze wnętrze samo w sobie jest już wystylizowane na retro, warto rozważyć zastosowanie kontrastu w postaci nowoczesnych dekoracji. Mogą to być współczesne rzeźby, obrazy, zdjęcia, plakaty, lampy czy dywany. W drugą stronę jest tak samo – nowoczesność skontrastujmy nienowoczesnością. Stare lampy, od lat nieużywane na szeroką skalę adaptery, płyty winylowe, podstarzałe instrumenty, toporne ramy, słoiki i pojemniki. Wszystko, co kojarzy nam się z przeszłością świetnie się tutaj nada.

Warto również rozważyć krzykliwe kolorystycznie poduszki, koce, dywany i zasłony o fantazyjnych wzorach, które były tak pożądane w latach 60-70. Nie bójmy się ich!


Polecane produkty

Więcej inspiracji