Wygodny home office? – to możliwe!

Urządzanie przestrzeni do home office


Home office – skąd się wziął?

kobieta pracująca przy komputerze w domowym biurze

W czasach pandemicznych, ale również postpandemicznych, home office stał się nie tylko możliwością, ale i coraz częściej wybieraną formą pracy. Dzieje się tak, ponieważ taka forma skraca czas dojazdów do miejsc pracy, ale także stanowi dobrą opcje dla pracodawców, którzy mogą zaoszczędzić na wynajmie biur dla swoich podwładnych. Niestety, wielu pracowników korzystających z opcji home office nie ma przestrzeni, która byłaby do tego właściwie urządzona. Zwykle powodem jest brak odpowiedniego biurka, krzesła a nawet oświetlenia.Jakie pomieszczenie jest odpowiednie?

minimalistycznie urządzone białe biurko

Home office powinien znajdować się w pokoju, w którym można się wyizolować na czas pracy. Oznacza to odrzucenie z listy pomieszczeń takich jak salon czy kuchnia, z których korzystają pozostali domownicy. Innym powodem, dla którego należałoby je odrzucić, to elementy rozpraszające. Mogą to być np. telewizor a nawet brudne naczynia leżące w zlewie, które mogą skupiać nasz wzrok, co negatywnie wpływa na naszą produktywność oraz efektywność.

Kolejnym pomieszczeniem, które należy odrzucić to, miejsce, w którym sypiamy, gdyż jest to przestrzeń przeznaczona do relaksu i nie należy jej łączyć z miejscem pracy i często związanym z nią stresem.

Jeśli jednak nie posiadamy możliwości przeniesienia naszego domowego biura do innego pomieszczenia, warto zwrócić szczególną uwagę by w odpowiedni sposób urządzić przestrzeń do pracy.


Jak urządzić domowe biuro?

Najważniejszym elementem każdego stanowiska pracy jest biurko, którego rozmiary powinny być odpowiednie do rodzaju naszej pracy. Jeśli mamy do czynienia z typową pracą biurową, należy wziąć pod uwagę, że na naszym biurku będziemy układać rozmaite dokumenty. Poza tym, musimy wziąć pod uwagę miejsce na komputer czy laptopa, które są podstawą pracy zdalnej. Jeśli natomiast nasza praca ogranicza się wyłącznie do pracy na urządzeniach elektronicznych, nasze biurko może być mniejsze, aby zaoszczędzić przestrzeń.

przykład urządzenia biurka

Poza tym, ważną rolę odgrywa również wygodne krzesło, które umożliwi nam utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie pracy. Uchroni nas to przed uciążliwymi bólami kręgosłupa. Ponadto, krzesło powinno być wygodne, dzięki czemu długie godziny spędzone przed biurkiem nie będą męką. W końcu jedną z zalet home office jest możliwość wprowadzenia wszelkich wygód. To właśnie od nas zależy jakie meble i udogodnienia znajdą się w naszym domowym biurze.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to wszelkiego rodzaju półki, regały lub szafki i szuflady. Są one przede wszystkim przydatne dla osób, których praca nie ogranicza się do komputera. Tego rodzaju ‘skrytki’ umożliwiają nie tylko zachowanie porządku naszego miejsca pracy, ale również jego organizację. Na przykład poprzez odpowiednie organizery lub segregatory na wszelakie dokumenty. Jest to bardzo ważne, aby zadbać o naszą koncentrację.

Dobre oświetlenie to następny istotny element wystroju. Jest tak zwłaszcza, gdy nasza praca odbywa się w godzinach wieczornych lub nasze biurko znajduje się daleko od okna. Usprawni to pracę, a także zabezpieczy nasz wzrok przed uszkodzeniem. Warto również wziąć pod uwagę, że urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie uszkadzające oraz męczące nasz wzrok. Podobnie działa praca przy nieodpowiedniej ilości światła. Dlatego warto rozważyć odpowiednią lampę, która zapobiegnie dodatkowemu obciążeniu wzroku.


Polecane produkty:

Więcej inspiracji