Czym myć meble kuchenne? 

Utrzymanie nieskazitelnej czystości w kuchni jest wymagającym zadaniem, ponieważ to właśnie tam każdego dnia są przygotowywane, a często również spożywane posiłki. Meble oraz kuchenne sprzęty są więc narażone na działanie wody, osadzanie się na nich tłuszczu oraz powstawanie przebarwień na ich powierzchni. Chcąc temu zapobiec, warto poznać kilka domowych sposobów na to, czym wyczyścić meble kuchenne lub zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczone detergenty i środki myjące. Podpowiadamy, jak skutecznie zadbać o porządek w kuchni. Warto czytać dalej!

Czym najlepiej czyścić drewniane meble w kuchni?

Drewno to wyjątkowy i uwielbiany przez wielu naturalny surowiec. Wykorzystywane jest do produkcji blatów, frontów oraz innych elementów mebli do kuchni, salonu bądź pozostałych pomieszczeń w domu. By przez lata cieszyć się ich znakomitym wyglądem oraz na co dzień utrzymywać je w czystości, warto zainwestować w bezpieczne i przyjazne tego rodzaju powierzchniom środki myjące. Zatem czym czyścić drewniane meble kuchenne, by nie uszkodzić ich struktury? Najlepiej w ty celu sięgnąć po delikatne detergenty, które usuną zarówno osadzający się tłuszcz, jak i pozostałe zabrudzenia, a przy tym nie zniszczą mebli. Jeśli nie wiecie, w jaki sposób i czym wyczyścić meble kuchenne z tłuszczu, warto sięgnąć po środki myjące rekomendowane przez producentów lub te uniwersalne, bezpieczne dla każdego rodzaju materiałów.

czym umyć meble z tłuszczu

Czym skutecznie odtłuścić meble kuchenne, by pozbyć się zacieków?

Mycie mebli kuchennych z tłuszczu to niełatwe zadanie, szczególnie wtedy, gdy na frontach i blatach pojawiły się już nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Niektóre środki myjące mogą negatywnie działać na powierzchnię szafek, stolików i innych drewnianych mebli, powodując przebarwienia. Chcąc tego uniknąć, najlepiej wybierać bezpieczne domowe sposoby lub wysokiej jakości, sprawdzone detergenty. Pytanie, czym czyścić meble drewniane w kuchni, aby prace przebiegły pomyślnie i okazały się skuteczne, okazuje się zmartwieniem wielu osób, zaniepokojonych kondycją swoich mebli, np. po codziennym przygotowywaniu obiadów. W tym wpisie zebraliśmy kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym dowiecie się, czym odtłuścić meble kuchenne, by zachować ich nienaganny wygląd przez lata.

Czym wyczyścić meble kuchenne, by nie uszkodzić drewna?

jakie środki czyszczące do kuchni

Sięgając po standardowe środki dostępne w sklepach, warto zwrócić uwagę na to, czy są one przeznaczone do czyszczenia drewna. Niestety nie każdy detergent będzie nadawał się do tego zadania, sprawdzajcie więc uważnie, który z płynów będzie odpowiedni do czyszczenia mebli drewnianych w kuchni. Największym problemem w tego typu pomieszczeniach jest oczywiście tłuszcz, który osadza się na meblach podczas gotowania, ponieważ jest niezbędny podczas przygotowywania wielu dań. Wylany przypadkowo na blat jest trudny do zmycia, jednak to właśnie tłuste zacieki lub plamy po oleju pryskającym np. z patelni stanowią największe wyzwanie. W internecie znajdziecie mnóstwo porad, czym myć meble kuchenne z tłuszczu, nie każda z nich będzie jednak odpowiednia dla Waszych mebli! By zatroszczyć się o ich kondycję i znakomity wygląd, wybierajcie zawsze delikatne środki, usuwające tłuszcz, lecz nie powodujące przebarwień lub uszczerbków w powłoce. Wiele osób w tym celu sięga po zwykłą gąbeczkę namoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń, ogólnodostępne płyny i spraye do drewnianych mebli kuchennych lub uniwersalne mokre ściereczki, które poza czyszczeniem i odświeżaniem blatów i frontów mebli, nadają im też przyjemnego zapachu i konserwują powierzchnię, ułatwiając późniejsze usuwanie ewentualnych zabrudzeń.

Domowe sposoby na wyczyszczenie mebli kuchennych

Osoby dbające o ekologię i pragnące zaoszczędzić pieniądze na kupowaniu wielu różnych środków czyszczących z pewnością docenią możliwość czyszczenia mebli kuchennych z tłuszczu domowymi sposobami. Czym więc to zrobić, by usunąć zabrudzenia i cieszyć się schludnym wyglądem swojej kuchni? Jedną z tradycyjnych metod jest użycie octu, który doskonale radzi sobie nawet ze starymi zaciekami. Wystarczy spryskać powierzchnię samym octem lub jego roztworem z wodą i po kilku minutach wytrzeć czyszczoną powierzchnię mokrą szmatką. Równie skuteczny może okazać się amoniak. Jeśli jednak nie lubicie intensywnego zapachu tych środków i zastanawiacie się, czym jeszcze możecie wyczyścić meble kuchenne, z pewnością przypadnie Wam do gustu metoda z wykorzystaniem sody oczyszczonej! Mieszanką sody i wody można łatwo przecierać meble kuchenne przy pomocy gąbki lub szmatki, usuwając w ten sposób nawet stare i uporczywe plamy z tłuszczu.

Jak odłuścić meble kuchenne

Profesjonalne środki czyszczące i odtłuszczające

Znacie już odpowiedź na pytanie, czym odtłuścić meble kuchenne, by pozbyć się uporczywych plam i zacieków. Niezależnie od tego, czy wybierzecie jeden ze środków dostępnych w sklepach, czy skorzystacie z domowych sposobów, pamiętajcie zawsze, by wykonać test na drewnianych meblach kuchennych i sprawdzić, czy dany środek im nie szkodzi. Zarówno zbyt silny detergent, jak i za mocno nasączona płynem szmatka mogą uszkodzić strukturę drewna, powodując odbarwienia na jego powierzchni. Jeśli jednak odpowiednio dobierzecie płyn, chusteczki lub proporcje składników na domowy środek myjący, będziecie w stanie szybko i skutecznie myć meble kuchenne z tłuszczu i pozostałych zabrudzeń, nie martwiąc się o ich zniszczenie. 

Dzięki niniejszemu wpisowi z pewnością wiecie już, jak i czym czyścić meble drewniane w kuchni. Życzymy powodzenia!

Więcej inspiracji