Jak dbać o meble z płyty wiórowej? Nasz kącik czystości

Dbanie o meble jest niezwykle ważne, jeśli chcemy zachować ich niezmienny wygląd przez długie lata. Regularne czyszczenie elementów wyposażenia wnętrz pozwala przedłużyć ich żywotność, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko ich uszkodzenia i wymiany, tym samym możemy oszczędzić pieniądze. Ponadto, czyste i zadbane meble dodają estetyki pomieszczeniu.  Należy pamiętać również o tym, że czyszcząc meble pozbywamy się bakterii, drobnoustrojów i pyłków, które się na nich osadzają. Jest to bardzo ważne szczególnie dla alergików. Poza aspektem zdrowotnym nie możemy zapomnieć o komforcie, który gwarantują zadbane meble. Nie wiesz, jak czyścić meble rustykalne wykonane z płyty wiórowej? Przychodzimy z pomocą!

czyszczenie mebli z płyty wiórowej

Kurz i pył

Do pozbycia się codziennych zabrudzeń zalecamy miękkie ściereczki pozbawione nieprzyjemnych, szorstkich faktur (mogą one nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię mebli). Nie zaleca się mocnego tarcia podczas pozbywania się kurzu i pyłków. Wystarczy zrobić to delikatnie, przy użyciu ściereczki zwilżonej w wodzie. Gdy zabrudzeń jest więcej, ale są one łatwe do usunięcia, polecamy rozcieńczyć łagodny detergent w wodzie, a następnie umyć nim mebel. Pamiętaj, że regularne pozbywanie się kurzu i pyłów z powierzchni mebli sprzyja nie tylko zachowaniu czystości i estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i uniknięciu alergii.

Unikaj nadmiernej wilgoci!

Pamiętaj, że meble wykonane z płyty wiórowej podczas długiego narażenia na wysoką wilgoć mogą się rozkleić lub napęcznieć. Podczas mycia ich nie używaj zbyt dużo wody. Najlepiej, na sam koniec przetrzeć je ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką, w celu pozbycia się płynów. Nie zaleca się pozostawiania mebli wykonanych z płyty wiórowej na balkonie i w łazience przez długi czas. Zmienne warunki atmosferyczne mogą uszkodzić zarówno ich powierzchnię jak i wnętrze. Dodatkowo, na stół zalecamy stosowanie podkładek pod kubki i talerze. Dobrym pomysłem będą też obrusy i bieżniki, które uchronią blat stołu nie tylko przed zabrudzeniami, ale też wilgocią.

Detergenty do mycia mebli z płyty wiórowej, które masz w domu!

Do mycia mebli wykonanych z płyty wiórowej zalecane są bardzo łagodne detergenty. Nie trzeba jednak kupować specjalnych, drogich środków. Możesz użyć płynów, które zapewne masz już u siebie w domu!

Lekkie zabrudzenia

Delikatne, niezaschnięte plamy, tak samo jak pyłki i kurz – możesz wytrzeć przy pomocy miękkiej ściereczki zwilżonej wodą. Pamiętaj jednak, że tym sposobem nie usuniesz zaschniętych plam! Nie próbuj pocierać mebla zbyt mocno, bo możesz nieodwracalnie uszkodzić jego powierzchnię!

Zaschnięte plamy i większe zabrudzenia

Gdy plamy zaschną, zdecydowanie trudniej jest doprowadzić mebel do pierwotnego wyglądu. Jednak, mamy na to sposób! Użyj płynu do naczyń, który usunie nawet tłuste plamy ze stołu. Pamiętaj o tym, że gdy skończysz usuwać plamę, koniecznie przetrzyj miejsce zabrudzenia mokrą ściereczką. Nie zostawiaj płynu na powierzchni mebla! Wilgotna ściereczka usunie jego pozostałości. Na koniec polecamy jeszcze wytrzeć mebel do sucha.

Jak usunąć plamy i jednocześnie nadać połysk meblom z płyty wiórowej?

A gdyby istniał środek, który jednocześnie czyści meble i nadaje im połysk? Zaskoczymy Cię – istnieje! Jest tani, ogólnodostępny, i co najlepsze – wykonasz go samodzielnie w domu! Wystarczy, że do butelki z rozpylaczem (taka jest najwygodniejsza) wlejesz dwie łyżki octu i ¼ szklanki wody. Po wymieszaniu płynów możesz cieszyć się własnoręcznie zrobionym środkiem, który jednocześnie wyczyści meble z płyty wiórowej i nada im połysk!

Podsumowując, czyszczenie mebli pozwoli zachować ich niezmienny wygląd i estetykę przez długie lata. Dbanie o elementy wyposażenia wnętrz, które są wykonane z płyty wiórowej nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach takich jak nie narażanie ich na nadmierną wilgoć, czy używanie łagodnych detergentów. Większość płynów ułatwiających ich czyszczenie masz już w domu, lub możesz przygotować samodzielnie!

Stoliczek nocny z szafką

Stylowy i funkcjonalny stoliczek. Dopełni każdą przestrzeń.

Komoda rustykalna

Doskonała komoda do wnętrz w stylu industrialnym.

Biurko narożne z regałem

Zaprojektowane z myślą o osobach, które potrzebują dużo miejsca.

Nowoczesny regał

Nietuzinkowy design przykuje uwagę miłośników stylu!

Więcej inspiracji