Jak ozdobić dom na święta? – Podpowiadamy!

ozdoba świąteczna

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Większość z nas już dawno temu popadła w świąteczny wir przygotowań, który zdaje się nie kończyć. Prezenty, choinka, ozdoby, sprzątanie i gotowanie… co roku to samo. Ale czy na pewno? Czy można jakoś odbić się od świątecznej rutyny i sprawić, aby to właśnie nasze wnętrze było ozdobione w oryginalny, niekonwencjonalny sposób? Oczywiście! A my pokażemy wam jak to zrobić!


Kominek dopełni ozdobiony dom na święta

ozdobiony świąteczny kominek

Ozdoby na kominek – to zawsze one rzucają się w oczy. W końcu to w nim płonie ogień, którym tak bardzo kochamy ogrzewać się w zimne, grudniowe dni. Co więcej, to właśnie ten ogień w dużej mierze przywołuje na myśl świąteczny wystrój. Klasykiem jest obłożenie górnej części kominka świerkowymi gałązkami albo powieszenie świątecznych skarpet. A co gdyby zamiast tego, obwiesić kominek kolorowymi lampkami poprzeplatanymi z tymi klasycznymi gałązkami, a na szczycie ustawić trzy białe świeczki z ogromnymi kokardami – dwie duże i jedna mniejsza po środku. Dopełnieniem takiej kompozycji mogłyby być niewielkie świąteczne bibeloty, takie jak mikołajowe elfy albo renifery. Byłoby to ciekawe urozmaicenie wiszących skarpet.


Jak ozdobić wigilijny stół?

Wigilijne stoły wedle tradycji pokryte są białymi obrusami, pod którymi znaleźć można sianko. Ponadto, biała lub czerwona zastawa stołowa z białymi serwetkami. Ciekawym urozmaiceniem tradycyjnego wystroju stołu, byłoby położenie wzdłuż niego, na przykład, czerwonego bieżnika, który idealnie wpasowałby się w wigilijny klimat. Ponadto kilka wysokich świec, które można dodatkowo przyozdobić kokardami. Dobrą opcją byłoby również kupno ozdobnych świec, które często mają wyżłobione w wosku śnieżynki lub są pomalowane brokatem w przeróżne świąteczne wzory. Do tego można dorzucić malutkie bombki w złotym albo srebrnym kolorze, które również nadadzą naszej zastawie cieplejszego, bardziej świątecznego klimatu.


Świąteczne aranżacje wnętrz. Inspiracje.

Zarówno komody jak i regały mogą posłużyć nam jako wolne przestrzenie do ustawienia świątecznych ozdób. Mogą być to ciekawie zaprojektowane świąteczne stroiki, drewniane szopki wigilijne, niewielkie choineczki, pojedyncze gałązki przeplatane z kolorowymi choinkowymi łańcuchami, a także kolorowe lampki choinkowe. Wszystko to idealnie się sprawdzi, kiedy zależy nam na prostym, a także szybkim udekorowaniu wnętrza na święta. Można również pomyśleć o spryskaniu ramek ze zdjęciami sztucznym śniegiem, który w czasie świąt świetnie się sprawdzi jako ozdoba, a po okresie świątecznym jest łatwy do usunięcia. Ten sam trik można zastosować również do okien lub szklanych witryn. Można zaopatrzyć się również w specjalne szablony, które umożliwią nam wykonywanie bardziej skomplikowanych wzorów, takich jak renifery, elfy, płatki śniegu lub choinki. Jest to znakomita opcja zwłaszcza dla dzieci, które również będą mogły włączyć się w świąteczne dekorowanie.


Lampy także mogą być dekoracją

Lampy również mogą nam posłużyć jako miejsce zawieszenia ozdób. Wiszące lampy do pokoju dziennego, które odstają od ścian czy sufitu, można zawiesić nam nim bombki na różnej długości sznurkach, tworząc niekonwencjonalny świąteczny żyrandol. Ponadto, można również zawiesić papierowe ozdóbki, wykonane przez nas bądź nasze dzieci, lub kupne, które także świetnie się nadadzą. Inną opcją jest zakup specjalnych nakładek, który umożliwiają rzucanie różnych obrazków na naszą podłogę lub ściany. Mogą to być zarówno śnieżynki jak i inne fantazyjne kształty, które kojarzą nam się ze świętami. One również nadadzą naszemu wnętrzu ciekawego wystroju a także klimatu. W końcu światełka od zawsze grały pierwsze skrzypce w tworzeniu świątecznego klimatu wnętrza!

Jak ozdobić świąteczną choinkę?

choinka

Zwykle nasze świąteczne ozdoby na choinkę wyglądają bardzo podobnie. Kolorowe bombki, łańcuchy i lampki. A co gdyby zamiast nich – albo oprócz nich – dodać, na przykład rodzinne fotografie? W końcu najważniejszym elementem tworzącym świąteczny klimat, to właśnie nasi bliscy. Ponadto, dlaczego nie zainspirować się nieco zachodem, który tak kocha świeczki na choince? To również ciekawa opcja urozmaicenia klasycznej świątecznej choinki. Ponad to, może warto rozważyć również zawieszenie słodyczy: cukrowych lasek, lizaków w kształcie mikołajów lub reniferów?


Polecane produkty

Więcej inspiracji