Jak usunąć naklejkę z mebli? Podpowiadamy

Chcecie pozbyć się nalepek, które zostały przyklejone w nieodpowiednich miejscach w pokoju dziecięcym? A może zdarza się, że Wasza pociecha nakleiła je na meble w salonie, kuchni lub łazience? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak usunąć naklejki z mebli w skuteczny i bezpieczny dla ich powierzchni sposób. Należy mieć na uwadze, że niektóre materiały są szczególnie wrażliwe na działanie detergentów i innych zaproponowanych przez nas substancji. Dlatego też przedstawimy również delikatny sposób na to, czym usunąć klej z drewna. Zapraszamy do lektury!

Czym zmyć naklejkę z mebli?

Z pewnością każdy choć raz próbował bezskutecznie pozbyć się naklejki z szafy czy regału. Zazwyczaj nalepki pozostawiają po sobie białe, nieestetyczne plamy oraz resztki kleju. Jak odkleić naklejkę z mebli, aby bez większego wysiłku zeszła ona w całości, a przy tym powierzchnia komody, szafki bądź innego elementu wyposażenia nie została naruszona? Przedstawiamy Wam kilka sposobów, dzięki którym widok kolorowej nalepki na meblu już nigdy nie będzie źródłem negatywnych emocji i nerwów.

Przede wszystkim należy zrezygnować z jakichkolwiek prób usuwania naklejek paznokciami. Można nie tylko je połamać, ale przy tym zarysować również meble. Skuteczność takich działań na ogół jest znikoma i większość nalepek zostawi po sobie nieestetyczny ślad. A zatem, jak usunąć naklejki z mebli w sposób bezpieczny zarówno dla Waszych dłoni, jak i wyposażenia mieszkania? Najlepiej jest rozgrzać, natłuścić bądź namoczyć nalepki. Wówczas można szybko i bez większego wysiłku pozbyć się ich w całości.

mycie naklejek z mebli

Jak odkleić naklejkę z mebli, aby nie pozostawić śladów?

Pierwszym sposobem na skuteczne zmycie naklejki z mebli bez pozostawiania śladów jest jej natłuszczenie. Do tego celu można użyć oleju, margaryny, masła, majonezu lub jakikolwiek innego tłustego produktu, który akurat posiadacie w domu. Jak usunąć klej po naklejkach z mebli tym sposobem? Wystarczy nałożyć warstwę wybranego produktu na nalepkę i odczekać około pół godziny. Po tym czasie zarówno naklejka, jak i klej rozpuszczą się i tym samym staną się bardzo łatwe do usunięcia.

Kolejnym sposobem na odklejenie naklejki z mebli jest jej rozgrzanie. Można do tego celu użyć przykładowo suszarki. Wystarczy ogrzewać miejsce, w którym została przymocowana nalepka przez kilka minut. Wówczas klej powinien zacząć się rozpuszczać. Jest to szybszy sposób, jednakże może zdarzyć się, że nawet jeśli naklejka oderwie się w całości, na meblu pozostaną resztki substancji klejącej. Jak usunąć klej po naklejkach z mebli? Można w tym celu zastosować wcześniej opisaną metodę natłuszczania danego obszaru.

Czym usunąć klej z drewna?

Aby nie uszkodzić delikatnych drewnianych powierzchni, należy sięgnąć po odpowiednie środki i działać powoli. Czym usunąć klej z drewna, aby powierzchnia mebli pozostała w nienaruszonym stanie? Można użyć w tym celu ciepłej wody oraz mydła. Obszar, na którym znajduje się naklejka, najlepiej jest pocierać namoczoną w mieszaninie gąbką lub miękką ściereczką. Zamiast mydła można użyć również płynu do mycia naczyń bądź innego detergentu, należy jednak zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni.

Czym zmyć naklejkę z mebli, gdy opisane metody zawiodą? Skuteczność przedstawionych sposobów jest bardzo wysoka, jednakże, gdy nalepka okaże się wyjątkowo mocno przytwierdzona, a klej bardzo silny, mogą nie zadziałać. Można wówczas sięgnąć po produkty o intensywniejszym działaniu. Warto jednak na nieco mniej widocznej części mebla wypróbować ich działanie i sprawdzić, czy nie powodują one żadnych uszkodzeń. Dużą skutecznością w usuwaniu naklejek cechują się m.in. zmywacz do paznokci z acetonem, spirytus oraz terpentyna. Należy jednak stosować je bardzo ostrożnie i nie używać w przypadku delikatnych powierzchni.

mycie mebli z naklejek

Jak skutecznie usunąć naklejki z mebli?

Istnieje jeszcze kilka sposobów na to, jak szybko i skutecznie usunąć naklejki z mebli. Jednym z nich jest zastosowanie pary wodnej, pod wpływem której klej błyskawicznie się rozpuści. Jeśli posiadacie zatem żelazko z funkcją pary, odkurzacz parowy, parownicę do ubrań bądź inne urządzenie, które będzie w stanie wygenerować jej strumień, to możecie je wykorzystać do usunięcia naklejek.

Istnieje jeszcze kilka mechanicznych metod, które mogą okazać się pomocne. Możecie spróbować użyć m.in. gumki do zmazywania ołówków. Pocieranie nią nie powinno uszkodzić powierzchni mebli, a często właśnie ta metoda pozwala całkowicie pozbyć się nieestetycznych śladów. Skuteczna może okazać się także pasta do zębów. Najlepiej, aby nie zawierała ona w składzie barwników ani substancji ścierających. Należy nałożyć ją na dany obszar, a następnie pocierać go miękką szmatką lub gąbką.

Usuwanie kleju z mebli prostsze niż myślisz

Wiele osób bezskutecznie próbuje pozbyć się naklejek z mebli, zdrapując je paznokciami lub namaczając je jedynie samą wodą. Dzięki przedstawionym przez nas metodom już zawsze będziecie wiedzieć, co zrobić, gdy nalepka okaże się trudna do usunięcia lub pozostawi po sobie widoczne ślady kleju. 

Pamiętajcie, aby przed zastosowaniem środków o silnym działaniu, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na niektóre materiały, upewnić się, że nie wyrządzicie żadnych szkód. Niektóre z metod będą wymagały postępowania dwuetapowego i konieczności usunięcia kleju innym sposobem niż samą naklejkę. Niezależnie jednak od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, możecie mieć pewność, że dzięki naszym wskazówkom skutecznie pozbędziecie się naklejek z niechcianych miejsc. Powodzenia!

Więcej inspiracji