Jakie łóżko wybrać? Poradnik.

łóżko z wezgłowiem


W popandemicznej rzeczywistości, spora część naszego życia przeniosła się do naszych domów. Często to właśnie łóżka stają się ‘bazą dowodzenia’, w którym nie tylko śpimy, ale również pracujemy i uczymy się, zapominając, iż łóżko powinno kojarzyć nam się przede wszystkim z relaksem i odpoczynkiem. Dlatego właśnie powinniśmy wybrać łóżko, które spełni swoją rolę zarówno, jako miejsce pracy bądź nauki, ale przede wszystkim stanie się najlepszym możliwym miejscem do relaksu. Jak je wybrać? Podpowiadamy!


Stelaż do łóżka

Łóżka wykonane są z przeróżnych materiałów, w których możemy dowolnie przebierać. Mogą być zarówno drewniane, z obiciem, jak i metalowe. Są i takie, które łączą ze sobą oba te surowce i to właśnie te aktualnie zyskują na popularności. Tak naprawdę budulec, z którego wykonany jest stelaż nie gra ważnej roli w kwestii naszego odpoczynku czy też strefy skupienia. Jest on jedynie elementem dekoracyjnym, który możemy idealnie dopasować do wystroju naszej sypialni. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby stelaż naszego łóżka był wykonany z tego samego materiału, co pozostałe meble w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest również zachowanie jego prostoty i lekkości, dzięki czemu nie będzie nas rozpraszało w czasie pracy/nauki.

łóżko - przykład


Materac

Jest to najważniejszy element naszego łóżka. To właśnie od niego zależy nasz komfort oraz zdrowie naszego kręgosłupa. Najważniejszą cechą idealnego materaca jest jego jakość oraz rodzaj. Coraz rzadziej wybiera się materace sprężynowe, ponieważ to właśnie sprężyny sprawiają największy dyskomfort w czasie snu, wbijając się w nasze ciało. Teraz modne są materace piankowe, które nie tylko nie uwierają nas w czasie snu, ale również dostosowują się do ruchów naszego ciała, co zdecydowanie poprawia nasz komfort.

Ponad to, warto zwrócić uwagę na grubość materaca. Jeśli nasze łóżko jest niskie, powinno wybierać się materace grubsze, które umożliwią nam swobodne położenie się oraz wstanie z łóżka, bez obciążania kręgosłupa. Jeśli natomiast łóżko jest wysokie, warto wybrać materac cieńszy, który również odciąży kręgosłup. Można również rozważyć wybór łóżka i materaca w taki sposób, aby dostosować łączną wysokość do naszego wzrostu. Jeśli łóżko jest przeznaczone dla dwóch osób, pamiętajmy, że wysokość powinna być wówczas dostosowana do osoby niższej.


Wezgłowie

Na jego temat jest wiele opinii. Jedni uważają, że jest zbędne, a inni że niezbędne. Tak naprawdę zależy to od indywidualnych upodobań. Wezgłowie jest bardzo przydatne zwłaszcza osobom pracującym/uczącym się, aby podtrzymywało kręgosłup w czasie siedzenia. Poza tym, może również stanowić ozdobę, dzięki swojej fakturze, rozmiarom bądź obiciom, których kolorystyka czy rodzaj zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i upodobań.


Dodatki

Łóżka same w sobie nie powinny być zdobione żadnymi ozdobami, takimi jak np. baldachimy. Oczywiście można ich używać – nie jest to sztywna reguła. Warto mieć jednak na uwadze, że łóżko, w którym pracujemy lub uczymy się, stanowi naszą strefę skupienia, a ozdoby pokroju baldachimów będą przykuwać naszą uwagę, rozpraszając nas. Lepszym pomysłem jest użycie poduszek, które nie tylko będą ładnie wyglądały, nadając ciepła naszemu wnętrzu, ale również świetnie sprawdzą się do podtrzymania naszych pleców lub wspomagania kręgosłupa w czasie snu. Mogą być one dowolnie zdobione oraz o dowolnej wielkości – zależy to od naszego gustu. Jednakże pamiętajmy, że krzykliwa kolorystyka oraz szalone wzornictwo nie sprzyja skupieniu!

Innym elementem dekoracyjnym mogą być wszelakie koce, kołdry oraz narzuty. One również świetnie się sprawdzą zarówno do ocieplenia naszej sypialni, jak i do ozdoby czy zwiększenia naszego komfortu w czasie snu, bądź odpoczynku z książką.


Stolik nocny – czy jest niezbędny?

stolik nocny i łóżko

Jest on dobrą opcją zwłaszcza dla osób, które pracują bądź uczą się we własnych łóżkach. Stolik nocny zapewni takim osobom wygodny i łatwy dostęp, na przykład do gorących napojów, które można na nim postawić. Będzie również dobrą przechowalnią książek oraz innych niezbędnych przedmiotów. W czasie przerwy można położyć na nim laptopa czy telefon, a gdy znów je potrzebujemy, łatwo po nie sięgnąć. Poza tym, stoliki nocne często są ozdobą sypialni, sprawdzając się jako elegancka dekoracja stanowiąca nieodłączny element naszego łóżka.


Polecane produkty

Więcej inspiracji