Krzesła biurowe – jakie wybrać?

krzesło biurowe białe

W czasach, w których zarówno home office, jak i home schooling stają się coraz bardziej popularne, spędzamy przed naszymi biurkami coraz więcej czasu. Z tego powodu ważne jest, aby zastanowić się nad wyborem dobrego krzesła biurowego, które zapewni nam komfort, jak i pozwoli zachować poprawną posturę ciała. Jakie krzesło wybrać? Powinno być statyczne czy ruchome? Podpowiadamy!


Jakie są rodzaje krzeseł biurowych

Krzesła biurowe występują pod wieloma postaciami: metalowe, drewniane, plastikowe lub mieszane. Dzielą się również na krzesła biurowe na kółkach, sztywno stojące, bujające się, kręcące oraz statyczne. Każda grupa ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Krzesła biurowe najczęściej kojarzą się z wielkimi, kręcącymi się fotelami na kółkach, których siedzenia są obite drogą skórą. Jednak wcale nie muszą takie być. Krzesło biurowe może być równie dobrze statyczne, proste, bez żadnych udziwnień. Wszystko zależy od naszych upodobań.


stanowisko pracy - home office

Krzesła ruchome dla kogo będą odpowiednie?

Nie są dobrym wyborem dla osób chaotycznych oraz ruchliwych. Jest tak, ponieważ ich ciągły ruch może zaburzać koncentrację, przez co nas rozprasza, a to zmniejsza naszą produktywność. Krzesła te są jednak idealnym rozwiązaniem dla zabieganych, lubiących mieć wszystko pod ręką. Kółka umożliwiają szybkie przemieszczanie się w obrębie dużych biurek, a ruchome siedzenie umożliwiające odginanie się do tyłu, stanowi dobre rozwiązanie dla tych, którzy spędzają długie godziny przy biurku w trakcie spotkań, wykładów czy też lekcji online. Pomaga to w rozluźnieniu mięśni kręgosłupa w sytuacjach gdy odejście od biurka jest niemożliwe.


krzesło statyczne

Krzesła statyczne – dla kogo?

Są one szczególnie wskazane osobom, które łatwo tracą koncentrację. Brak ruchu wspomaga skupienie, dzięki czemu możemy być bardziej produktywni. Krzesła tego rodzaju są szczególnie pomocne najmłodszym, którzy zwykle są bardzo ruchliwi i nie potrafią usiedzieć w miejscu. Kręcenie się na krześle lub korzystanie z przyczepionych do nich kółek, zdecydowanie nie ułatwi im koncentracji, np. w czasie lekcji online bądź przy odrabianiu lekcji. Dlatego właśnie krzesła statyczne są dla nich dobrym rozwiązaniem. Ponad to, brak ruchliwego oparcia lepiej wpływa na kręgosłup, umożliwiając sztywne oparcie się, co ogranicza możliwość garbienia się, bądź wyginania do tyłu.


Jaki kolor krzesła do biura

krzesło skórzane brązowe

Kolor powinien przede wszystkim pasować do naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że krzykliwe, jaskrawe kolory również rozpraszają, “chwytając” nasz wzrok przy każdej możliwej okazji. Warto rozważyć stonowaną kolorystykę oraz wzornictwo. Odcienie szarości, bieli, beży oraz stonowana kolorystyka błękitów czy zieleni, świetnie się tutaj sprawdzi.

W przypadku foteli skórzanych, warto zwrócić uwagę na to, czy dany kolor będzie się dobrze prezentował. Niektóre barwy żółci lub beżu, dają wrażenie brudnych, dlatego przy doborze kolorystyki foteli skórzanych, warto wziąć to pod uwagę. Skóra najlepiej prezentuje się w odcieniach ciemniejszych takich jak czerń, brąz, granat lub butelkowa zieleń.

Materiałowe fotele z kolei często są obite obiciem wzorniczym. W przypadku foteli dla dzieci, zwykle są to bohaterowie popularnych bajek, znanych zespołów muzycznych lub postaci z gier. Dla najmłodszych są one często dużo atrakcyjniejsze od “nudnych i nijakich foteli dla dorosłych”.


Jak wybrać odpowiednią wysokość krzesła

Krzesło biurowe powinno być przede wszystkim dostosowane do naszego wzrostu. Krzesła ruchome w standardzie mają regulację wysokości, co pozwala nam z łatwością dostosować jego wysokość do naszego wzrostu. W przypadku krzeseł pozbawionych tej możliwości, dobrym pomysłem byłoby dokonanie szczegółowych wymiarów lub osobistego przetestowania wybranego modelu, aby upewnić się, że jest ono dobrej wysokości. Krzesło biurowe o odpowiedniej wysokości, powinno umożliwić wyprostowaną postawę ciała ze stopami sztywno opartymi o podłoże oraz ułożenie rąk na blacie w taki sposób, aby zachować kąt 90 stopni w łokciach. Gdy te zasady zostaną spełnione, wiemy że mamy do czynienia z dobrze dobranym do naszego wzrostu krzesłem.


Więcej inspiracji