Na jakiej wysokości zawiesić wieszaki w przedpokoju?

Osoby urządzające nową przestrzeń lub przeprowadzające remont często zastanawiają się, na jakiej wysokości wieszak w przedpokoju będzie najlepiej spełniał swoją funkcję? Różnorodność tego typu mebli pozwala na dostosowanie odpowiedniego wieszaka do konkretnego pomieszczenia oraz potrzeb domowników. Właściciele małych przedpokojów szczególnie martwią się o czystość i porządek, ponieważ dodatkowa para rękawiczek, czapka czy szalik, rzucone bez ładu, mogą wywołać niepożądany wizualnie efekt oraz dać impuls do narastającego bałaganu. W przypadku tego typu korytarzy najlepiej jest zaopatrzyć się w solidny, lecz nieduży wieszak. Taki mebel może być przeznaczony zarówno do wieszania odzieży wierzchniej, jak i przechowywania dodatków, torebek czy zestawu czyszczącego do butów. Na jakiej wysokości wieszak na kurtki powinien być zamontowany? O różnych typach wieszaków oraz możliwościach montażu piszemy poniżej.

​Wieszak w przedpokoju — różne rozwiązania projektowe

Stylowy oraz funkcjonalny przedpokój pomaga wprowadzić domowników i gości w unikatową atmosferę całego mieszkania. Wieszak może być też elementem, który pomaga dopełnić wnętrze korytarza, a jednocześnie zorganizować przestrzeń do przechowywania ubrań. Wieszaki mogą różnić się w zależności od ich umiejscowienia w pomieszczeniu. Jakie typy wyróżniamy?

  • Wieszak stojący metalowy — jest to wieszak na ubrania, zawierający haczyki do powieszenia kurtek, półki oraz ewentualnie ławę, na którą można usiąść lub odłożyć torebkę.
  • Wieszak ścienny — panel, na którym zamontowane są haczyki do ubrań, może mieć różną szerokość i uzupełniony być o półki na buty i akcesoria oraz dodatkowe drążki. Taki mebel pomaga zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie prezentuje się bardzo estetycznie.
  • Wieszak wolnostojący — zazwyczaj wykorzystywany jest jako dodatkowy, dostawiany podczas przyjmowania gości ze względu na swoje gabaryty i ograniczone możliwości ustawienia.

​Na jakiej wysokości wieszak na ubrania z półką musi być zamontowany?

Oczywisty wydaje się fakt, że to właśnie przedpokój pozostawia pierwsze wrażenie po wejściu do danego mieszkania. To pomieszczenie często pełni rolę osobnego wnętrza i właśnie dlatego najlepiej jest podchodzić do jego aranżacji tak samo, jak do urządzania innych pokojów. W przypadku dużego mieszkania czy domu przedpokój może być w pełni umeblowany. W mniejszych mieszkaniach, gdzie w korytarzu nie ma miejsca na kilka rodzajów mebli, to wieszak pełni jednocześnie kilka funkcji praktycznych. W tym przypadku warto rozważyć zakup mebla, który będzie miał dodatkowe miejsce do przechowywania. Podczas planowania wnętrza pojawia się więc pytanie: na jakiej wysokości wieszak na ubrania z półką powinien być zamontowany? Standardowa wysokość, na jakiej może być zawieszony ten typ wieszaka to 150 cm od podłogi. W niektórych wypadkach warto uwzględnić wzrost domowników, ponieważ zasada mówi, że najdłuższy powieszony płaszcz nie może dotykać postawionych pod wieszakiem butów.

Na jakiej wysokości wieszak w korytarzu powinien mieć siedzisko?

Wieszak zawierający dodatkowo siedzisko bez wątpienia jest wygodnym rozwiązaniem zarówno w przypadku dużych pomieszczeń, jak i wąskich korytarzy. Taki mebel często zawiera dodatkową półkę na kapelusze oraz przesuwne haczyki do samodzielnej konfiguracji wysokości. Na jakiej wysokości wieszak w korytarzu powinien mieć siedzisko? Standardowa wysokość siedziska, stanowiącego integralną część wieszaka na ubrania w korytarzu, czyli odcinka od siedziska do podłogi to około 40 cm. Jest to taka sama wysokość, jak i wysokość siedziska krzesła, stojącego przy stole jadalnianym, ponieważ również w tym przypadku ważne jest, aby stopy były wygodnie ułożone i dotykały podłoża.

na jakiej wysokości wieszaki

​Na jakiej wysokości wieszak w przedpokoju będzie spełniał swoją funkcję najlepiej?

Wieszaki nie zajmują dużo miejsca w przedpokoju i są bardzo praktyczne, dlatego że można je zamontować w dowolnym punkcie na ścianie, nawet jeśli przestrzeni jest niewiele. Na jakiej wysokości wieszak na kurtki musi być zamontowany? Przestrzeń wokół wieszaka musi być przemyślana — funkcjonalna i łatwo dostępna dla każdego z domowników. Jednocześnie sam mebel musi być na tyle wysoki, by można było zawiesić na nim długi płaszcz. Aby wieszak spełniał swoje przeznaczenie, był wygodny i pasował dla wszystkich członków rodziny, warto pamiętać o kilku szczegółach. Najlepiej, aby wysokość wieszaka odpowiadała średniemu wzrostowi wszystkich członków rodziny.

​Na jakiej wysokości wieszak na kurtki musi mieć zamontowane półki?

Najpopularniejszy dziś typ wieszaka dla przedpokoju to taki, który zawiera jedną lub dwie półki na dodatki i torebki. Prosty w swojej konstrukcji wieszak może mieć przesuwne haczyki ułożone na drążku lub zamontowane na stałe uchwyty na ubrania. Wieszak ścienny z półką pomoże zmieścić dużo ubrań i jednocześnie zaoszczędzić miejsce, dlatego jest to najlepsza opcja zwłaszcza dla małych korytarzy lub przedpokojów o nieustawnym rozplanowaniu. Taki wieszak może być wykonany z różnych materiałów: metalu, drewna lub płyty. Najlepiej jest dobrać jego kolor zgodnie ze stylem, jaki panuje w przedpokoju. Na jakiej wysokości wieszak na kurtki musi mieć zamontowane półki? Jeśli mamy do czynienia z pojedynczą półką, jest ona zazwyczaj montowana około 20 cm nad haczykami na ubrania, natomiast jeśli wieszak zawiera dwie półki, odstęp pomiędzy nimi powinien być nie mniejszy niż 30 cm.

Na jakiej wysokości wieszak w przedpokoju powinien być zamontowany? Wszystko zależy od wzrostu domowników oraz wymagań, dotyczących przechowywania ubrań.

Więcej inspiracji