Styl Boho – czym się charakteryzuje i jak go wprowadzić?

Styl Boho to połączenie wakacyjnego luzu z nutą elegancji. Jako jeden z niewielu daje bezwarunkową swobodę aranżacji i możliwość wyrażenia swojej artystycznej duszy w niemal każdym pomieszczeniu. Styl ten wywodzi się z Francji od słowa „La boheme”, czyli cyganerii – barwnego środowiska artystycznego schyłku XVIII i początku XIX wieku. Należeli do nich malarze, muzycy, aktorzy i pisarze, których najważniejszą wartością była swoboda w podejściu do sztuki i życia. Tworzyli oni barwne, niekonwencjonalne dzieła, które często odbiegały od ówczesnych norm społecznych. Przedstawicielami tej awangardowej grupy były tak wybitne postacie jak na przykład Henri de Toulouse-Lautrec czy Artur Rimbaud. Cechą wspólną tej społeczności było czerpanie radości z przebywania w swoim gronie. Wykorzystywali oni każdą możliwość by wspólnie spędzić czas na biesiadach, zabawach i tworzeniu sztuki.

Styl Boho wrócił do nas pod koniec lat 60 XX wieku. Myśl o nieszablonowej przestrzeni z komfortem, przytulnością, lekkimi meblami i przede wszystkim dużą ilością roślin przypadła do gustu wielu osobom. Jak wprowadzić elementu stylu Boho do mieszkania? Podpowiadamy!

aranżacja w stylu Boho

Kolory w stylu Boho

Najczęściej spotkamy wnętrza o ciepłej, nieco kamiennej kolorystyce. Odcienie ziemiste, miedź, brąz, czerwień lub pastelowa zieleń czy róż to doskonały wybór na ściany, który pięknie podkreśli resztę dodatków. By zaakcentować naturalny charakter tego stylu proponujemy też wykorzystanie naturalnych materiałów jak kamień i drewno. Najważniejsze, by bazować na barwach nawiązujących do natury, ziemi i ogólnie otaczającej nas przyrody. Takie połączenia kolorystyczne sprawia, że wnętrze wygląda bardzo harmonijnie i przytulnie, co dodatkowo oddziałuje na nastrój osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Zielone krzesła welurowe do jadalni

Idealny elementy dekoracyjny stylu Boho, ponadto bardzo praktyczny i komfortowy element wyposażenia… Brzmi idealnie? Tak właśnie jest! Krzesła welurowe zielone to doskonały wybór podczas urządzania wnętrza w tym stylu. Miękka, aksamitna tkanina i głęboki, ciemnozielony kolor to doskonałe połączenie. Dla fanów jaśniejszych kolorów polecamy krzesło welurowe beżowe lub brązowe, które nawiązują do barw ziemi. Takie krzesło nie tylko oddaje charakter stylu Boho, ale też zapewnia komfort podczas spożywania posiłków!

Ozdoby w stylu Boho

Styl Boho daje nam wiele możliwości eksperymentowania z tkaninami i wzorami. Najważniejsze, by bazować na naturalnych materiałach jak bambus, szkło, glina i wiklina. Możliwości jest oczywiście dużo więcej, a to tylko niektóre z nich. Co najciekawsze, wybierając ozdoby do wnętrz urządzonych w tym stylu możesz zrobić je samodzielnie! Wełna i bawełna mogą być przydatne do zrobienia makram, które urozmaicą przestrzeń. Wykorzystanie nawet resztek materiałów doskonale wpisuje się w duch myśli zero waste, który awangardowi artyści również wykorzystywali podczas tworzenia swoich dzieł. Tym sposobem aranżacje w stylu Boho nie tylko są piękne, ale też mogą przenieść Twoją artystyczna duszę do wnętrza.

Wzory

Możliwość eksperymentowania ze wzorami czasem może przytłaczać, dlatego ważne jest, by mieć wstępny plan aranżacyjny przed doborem dodatków. Poza wzorami kwiatowymi możemy wybrać też te bardziej geometryczne, które dodadzą wyjątkowego charakteru wnętrzu. Bardzo popularne ostatnimi czasy stały się poduszki obleczone frędzlami, które jednoznacznie nawiązują do bohemy. Poza wyżej wymienionymi wzorami, podczas urządzania wnętrza w stylu Boho warto zainteresować się piórami, elementami drewnianymi i ozdobnymi dywanami. Wprowadzą one do pokoju ciekawy element dekoracyjny. Ponadto, coraz modniejsze w tym stylu stają się elementy bambusowe, takie jak wieszaki bambusowe ścienne. Doskonale współgrają one z naturalnymi, ziemistymi kolorami.

Najważniejszy element – kwiaty!

Styl Boho obfituje w elementy związane z naturą, dlatego zachęcamy do wprowadzenia do wnętrza dużej ilości świeżych roślin. Nie tylko urozmaicą one przestrzeń, ale też poprawiają nastrój i samopoczucie. Możesz ustawić je na dowolnym regale industrialnym z naszej oferty, którego kolor doskonale wpasowuje się w naturalnie wykończone wnętrza. Dla fanów ogromnej ilości kwiatów w pomieszczeniu polecamy stworzenie ścianki kwiatowej na regale drewnianym w stylu drabiny. Pięknie dopełni to przestrzeń i stworzysz ciekawy i niekonwencjonalny element dekoracyjny!

Podsumowując, styl Boho to dowolność i swoboda aranżacji, która daje wiele możliwości wyrażenia swojego indywidualnego poczucia stylu. Zarówno kolory ziemiste, jak i te inspirowane barwną naturą oddziałują nie tylko na przytulność pomieszczenia, ale też na nastrój osób, które w nim przebywają. W naszej ofercie znajdą państwo meble w odcieniach ciemnego brązu i bambusa, które świetnie współgrają z naturalnymi barwami i wprowadzają harmonię i unikalny charakter do każdego wnętrza.

Krzesło welurowe zielone w stylu Boho

Głęboki ciemnozielony kolor i przyjemny materiał - idealny wybór do wnętrz w stylu Boho!

Regał na kwiaty i inne ozdoby

Możesz na nim postawić kwiaty, pamiątki, ozdoby. Doskonały element wyposażenia do wnętrz w stylu Boho i nie tylko!

Krzesło welurowe zielone w stylu Boho

Delikatny, jasnozielony kolor rozświetli wnętrze i doda ciekawy element kolorystyczny!

Regał industrialny biblioteczka

Możesz dzięki niemu stworzyć własną ściankę kwiatową doskonałą do wnętrz w stylu Boho!

Więcej inspiracji