Styl prowansalski – Podpowiadamy!

styl prowansalski - co to jest?

Styl prowansalski wywodzący się prosto ze słonecznej Francji. Gdzie dokładnie powstał? Jakie są jego cechy charakterystyczne i jak urządzić swoje wnętrze w tym właśnie stylu? Podpowiadamy!


pole lawendy

Skąd się wywodzi?

Styl prowansalski narodził się w południowej Francji, gdzie tamtejsi mieszkańcy starali się przenieść otaczający ich krajobraz prosto do swoich wnętrz. Kamienne domy, rozpościerające się na horyzoncie pola lawendy oraz zielone wzgórza i winnice, z którymi kojarzy się Prowansja, to właśnie elementy, którymi inspirowali się mieszkający tam ludzie. Mówi się, że styl prowansalski jest kwintesencją klimatu południowo-wschodniej Francji, dzięki inspiracji czerpanej z malowniczych krajobrazów Prowansji. Czyli jest to przede wszystkim sielskość, romantyzm oraz urok.


Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Charakteryzują go głównie sielskość, romantyzm, urokliwość i ciepło. Wnętrza stworzone w duchu tego stylu są przede wszystkim przytulne. Nie zabraknie w nich drewnianych mebli, jasnych ścian oraz dekoracji w jasnych, stonowanych kolorach. Nie można jednak zapominać, iż styl ten wywodzi się z Prowansji, a więc lubi również odcienie fioletów, kojarzących się ze słynnymi polami lawendy.


meble stylu prowansalskiego - białe drewno

Meble w stylu prowansalskim? – jakie wybrać?

Meble w stylu prowansalskim powinny być klasyczne o prostej geometrii, najlepiej drewniane. Jest tak, ponieważ to właśnie one odgrywają pierwsze skrzypce przy tworzeniu sielskich wnętrz. Drewno stanowiące podstawowy budulec, a jednocześnie jeden z najprostszych, świetnie sprawdza się jako surowiec do tworzenia mebli pasujących do stylu prowansalskiego – stolików, komód czy regałów. Może być lekko sfatygowane a nawet celowo lekko poprzecierane lub obite, by wyglądało na starsze.

Kolory pasujące do stylu prowansalskiego

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, styl ten stawia na piedestale jasne barwy oraz odcienie fioletów od najjaśniejszych po te ciemne. Biel i beże nadają wnętrzu jasności, czystości i lekkości. Natomiast fiolety przywołują na myśl piękne pola lawendy. Jednak poza tymi barwami, styl ten lubi również odcienie zbliżone do kolorów piasku, który z kolei kojarzy się z pięknymi prowansalskimi plażami.


Kamień jako jeden z głównych surowców stylu prowansalskiego.

W stylu rustykalnym stawia się przede wszystkim na drewno, a tutaj stawiamy nacisk nie tylko na drewno, ale i kamień. Jest on ważnym surowcem, który odpowiednio użyty nadaje wnętrzu sielskości, oraz – co również jest bardzo ważnym elementem stylu rustykalnego – połączenia z naturą. Można nim wyłożyć podłogi lub niektóre ściany, aby zyskały nieco surowszego wyrazu i stanowiły lekki kontrast dla ciepła pozostałych pomalowanych na jasno ścian. Warto również rozważyć dodatkowe kamienne elementy w postaci kolumn, słupów a nawet prostych mebli, np. niewielkiego stolika do kawy.


Dodatki w stylu prowansalskim? – jakie wybrać?

Tkaniny, przede wszystkim tkaniny. Są one delikatne, a to przecież delikatność jest jedną z najważniejszych cech stylu prowansalskiego. Nie lubi on sztucznych materiałów, a zwłaszcza błyszczących się syntetyków. Warto stawiać na len i bawełnę, które są znacznie delikatniejsze, a jednocześnie są naturalne. Mogą być zastosowane zarówno w zasłonach, jak i w narzutach czy poszewkach na poduszki. Dodatkowo warto postawić na kwiatowe wzory, podkreślające połączenie z naturą.

Dodatki w stylu prowansalskim - jakie?

Innymi dodatkami, które warto rozważyć są oczywiście kwiaty lawendy. Mogą być one suszone bądź naturalne. Można wsadzić je do wazonu lub zawiesić na ścianie jako przepiękną dekorację. A co najlepsze, lawenda nie tylko świetnie sprawdza się jako ozdoba, ale również jako przyjemny element zapachowy. Lawenda nie jest oczywiście jedynym kwiatem, który pasuje do tego stylu. Mogą ją zastąpić przeróżne kwiaty polne, które sprawdzą się równie dobrze.

Kolejnymi dodatkami mogą być plecione kosze, np. na poduszki, suszone zioła, wiklinowe koszyczki, materiałowe ozdoby, drewniane naczynia, takie jak miski, a także inne przedmioty codziennego użytku. Dobrze w roli ozdób sprawdzają się również postarzane drewniane ramki na zdjęcia, ramy do obrazów oraz kamienne donice.


Podsumowanie

Styl prowansalski lubi prostotę, delikatność, ciepło i jasność. Nie ma tutaj miejsca na ciemne kolory i wymyślne ciemne, metalowe meble. Ceni przede wszystkim proste, postarzane meble, naturalne tkaniny, kamienne dekoracje, podłogi a nawet ściany – wszystko, co zbliża wnętrze jak najbardziej do naturalnych krajobrazów Prowansji. Przy tworzeniu wnętrz w tym stylu warto zwrócić uwagę na stosowanie kwiatowych wzorów, czy to na firanach, czy na obrusach, dekorowanie wysuszonymi lub żywymi kwiatami polnymi, a także na wszelakie dekoracje wykonane z naturalnych surowców. Wszystko to sprawi, że wnętrze nabierze przytulnego, sielskiego charakteru przywołującego wizję słonecznej Prowansji.


Polecane produkty

Więcej inspiracji