Styl rustykalny – czym się charakteryzuje? Podpowiadamy.

wnętrze charakterystyczne dla stylu rustykalnego
Przykład stylu rustykalnego w nowocześniejszym wydaniu

Styl rustykalny – co to znaczy? 

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic – wiejski. Przez wielu kojarzony jest ze staropolskimi chatami lub szlacheckimi dworkami, choć w praktyce styl ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam na przełomie XVIII i XIX wieku powstały pierwsze meble reprezentujące ten styl wystroju wnętrz.  

Tworzą go przede wszystkim drewniane meble, chropowate i popękane powierzchnie oraz elementy dekoracyjne przypominające swoim wyglądem odległe, historyczne czasy. Są to między innymi wazy, gliniane naczynia, czaszki leśnych zwierząt a nawet starodawne przedmioty codziennego użytku. 


sypialnia z dodatkami w stylu rustykalnym

Czym jest styl rustykalny? 

Charakteryzuje się on dużą ilością drewnianych, często ługowanych mebli oraz elementów kojarzących się z naturą, dzięki którym wnętrze zyskuje sielski i przytulny wystrój. Podstawą stylu rustykalnego jest mieszanie minimalizmu z prostotą, wręcz surowością, poprzez między innymi wykorzystywanie elementów natury (gałęzie, skóry lub ich imitacje, ociosane konary) a także drewniane belki i podłogi.

Kolorystyka utrzymuje się w naturalnych, stonowanych odcieniach, takich jak biel oraz rozmyte zielenie i błękity.  

Dekoracje są minimalistyczne, ale jednocześnie nadające wnętrzu przytulny wygląd, np. haftowane obrusy, narzuty oraz zasłony i wiklinowe kosze. 


Meble w stylu rustykalnym – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na budulec. Meble te powinny być drewniane, ponieważ to właśnie ten surowiec najbardziej kojarzy nam się z sielskością i wiejskim klimatem. Meble mogą być zarówno stylizowane na „starocie”, np. poprzez ługowanie, ale mogą być również nowoczesne, a wiejskości nadadzą im dodatki, np. haftowane narzuty na łóżko lub koronkowe poduchy na kanapie. Poza tym, meble te mogą być także niemal żywcem wyciągnięte z lasu, np. ociosane konary, które posłużą, jako proste siedziska.  

Należy również pamiętać, aby wybrane przez nas meble miały proste kształty i nie były bogato zdobione. Dobrym przykładem takiego mebla, może być niewielki stoliczek nocny – proste kształty, ciemne drewno oraz okrągła gałka do szuflady sprawiają, iż pozornie nowoczesny mebel może wpasować się w rustykalny wystrój naszej sypialni.  

stolik w stylu rustykalnym


dodatki w stylu rustykalnym

Dodatki stylu rustykalnego: 

Dodatkami może być tak naprawdę wszystko, co kojarzy nam się z sielskością, a nawet starymi babcinymi wnętrzami. Sofy można ozdobić dużymi poduchami o haftowanych poszewkach a także narzutami i kocami, które świetnie sprawdzą się roli dodatków. Poza tym, warto rozważyć np. wiklinowe lub drewniane kosze do przechowywania pościeli, poduszek a nawet prania.

Innymi dodatkami, które świetnie się sprawdzą, są bukiety suszonych ziół i kwiatów, które mogą zdobić stół w jadalni lub ściany w kuchni. Gliniane naczynia, wazy, drewniane ramy oraz stare metalowe przedmioty również świetnie sprawdzą się w roli ozdobników do rustykalnych wnętrz. 


Styl rustykalny a prowansalski – czym się różnią? 

Oba style nawiązują do sielskości i wiejskich klimatów jednak nieco się różnią – przede wszystkim budulcem. W stylu rustykalnym dominuje przede wszystkim drewno, natomiast w stylu prowansalskim, oprócz drewna, dominuje kamień.  

Różni je również kolorystyka, ponieważ styl prowansalski lubi fiolety, natomiast styl rustykalny woli biel i stonowane odcienie zieleni i błękitu.  

Ponad to w wystroju prowansalskim dominują ozdoby kwiatowe – kwieciste poszewki na poduszki, oraz bawełna i płótno. W stylu rustykalnym stawia się raczej na ozdoby z naturalnych budulców – glina, wysuszone rośliny, metalowe przedmioty codziennego użytku. Poza tym, styl prowansalski stawia na świeżość, a więc faworyzuje on świeże zioła ponad tymi suszonymi, które są tak popularne w stylu rustykalnym. 

 

Dla kogo?

Styl rustykalny jest idealny dla osób ceniących sobie prostotę oraz chcących być blisko natury. Wnętrze ozdobione elementami pochodzącymi prosto ze środowiska przyrody gwarantuje stworzenie przestrzeni idealnej do relaksu. 


Polecane produkty

Więcej inspiracji