Styl Wabi-Sabi – jak go stworzyć? Podpowiadamy!

Przykładowa aranżacja wnętrza w stylu Wabi-Sabi

Wabi-Sabi to japoński styl wnętrzarski, który nieco wyróżnia się na tle pozostałych. Nie jest on wyłącznie stylem wnętrzarskim, ale również filozofią, kładącą nacisk na piękno, jaką jest prostota, naturalność oraz niedoskonałości. Można by rzec, że styl ten może stać się również koncepcją życiową polegającą na akceptacji rzeczywistości w całej jej okazałości, ale również pokochania jej bez względu na to, jak by ona nie była. Jednak jak przenieść tą koncepcje do wnętrza? Podpowiadamy!


Zasady stylu Wabi-Sabi

Przykład aranżacji wnętrza w stylu Wabi-SAbi

Styl Wabi-Sabi, jako że faworyzuje prostotę, stawia przede wszystkim na minimalizm oraz jak najprostszą formę. Właśnie z tego powodu w trakcie urządzania wnętrza w tym stylu, warto zwrócić uwagę na to, jakie meble, dekoracje oraz barwy wybieramy. Powinno stawiać na wybory delikatnych i prostych mebli, które nie będą ogromnymi, ciężkimi przedmiotami w przytłaczającej ciemnej kolorystyce. Warto również unikać mebli bogato zdobionych, które zdecydowanie odbiegają od koncepcji stylu Wabi-Sabi.

Kolejną, niemniej ważną, zasadą stylu Wabi-Sabi jest stawianie na naturalne, niedoskonałe materiały, które będą jak najmocniej związane z naturą. Najlepszym wyborem, zgodnym z tą zasadą, byłyby drewniane meble, podłogi, a nawet elementy ścienne. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie dekoracji roślinnych oraz dodatków wykonanych z naturalnych tworzyw, takich jak bawełna, a nawet wełna. Im więcej natury, która jest w końcu tak niedoskonała, tym lepiej!


Meble w stylu Wabi-Sabi

Przykład mebli w stylu Wabi-Sabi

Wedle zasady minimalizmu oraz jak największej bliskości z naturą, meble w stylu Wabi-Sabi powinny być drewniane o prostej formie. Mimo to, dobrze aby były one również funkcjonalne. Duża ilość półek, szafek oraz szerokie blaty są wskazane zwłaszcza osobom, które posiadają wiele przedmiotów, które warto pochować. Istotne jest także, aby wybrane meble w stylu Wabi-Sabi nie zawierały sztucznych elementów, takich jak stalowe uchwyty, które nie wpisują się w definicję stylu Wabi-Sabi. Lepiej wybrać elementy szklane lub kamienne, w przypadku stołów, albo drewniane rączki od szafek lub szuflad. Im więcej naturalności i prostoty tym lepiej. Warto również wspomnieć, że meble w stylu Wabi-Sabi mogą wyglądać na sfatygowane, nieco zużyte. W końcu zgodnie z filozofią Wabi-Sabi, należy akceptować a nawet kochać niedoskonałość natury oraz rzeczywistości.

Kolorystyka stylu Wabi Sabi

Wnętrza w stylu Wabi-Sabi powinny być przede wszystkim utrzymane w spokojnej, stonowanej kolorystyce. Warto stawiać na jasne, naturalne barwy, które nie tylko są minimalistyczne i proste, ale przywołują również na myśl naturę, która jest tak ważna dla tego stylu. Jasne, stonowane odcienie żółtego, zielonego, beżowego oraz różowego świetnie się sprawdzą w przypadku ścian. Do podłóg lepiej wybrać odcienie brązów, które można spotkać w środowisku naturalnym – najlepiej jeśli byłyby to jasne odcienie, np. bambusa.


przykład dekoracji w stylu Wabi-Sabi

Dodatki do wnętrza w stylu Wabi Sabi

Styl Wabi-Sabi, jako styl faworyzujący naturę, jest idealny dla miłośników ratowania planety oraz aktywnych działaczy ekologicznych. Najlepszymi dekoracjami wnętrz w tym stylu są bowiem przedmioty pochodzące z recyklingu oraz te pochodzenia ekologicznego. Warto więc stawiać na papierowe dekoracje, drewniane figurki, kamienne rzeźby oraz wszelkiego rodzaju roślinność, która idealnie wpisuje się w ten styl. Dobrym pomysłem byłoby również wykorzystanie materiałów szklanych, takich jak miski, butelki czy wazony, które świetnie wpasują się w aranżację takiego wnętrza.

Podsumowanie

Styl Wabi-Sabi łączy w sobie estetykę, filozofię oraz koncepcję życia. To właśnie te elementy sprawiają, że jest on tak wyjątkowy i pełen niespodzianek. Pozwala na połączenie naturalności, prostoty, minimalizmu oraz braku perfekcji, tworząc wyjątkowe, oryginalne wnętrza. Do jego stworzenia można użyć materiałów naturalnego pochodzenia, wspierając w ten sposób ekologię, która jest tak ważna w dzisiejszych czasach. Ponad to, pozwala on na wykorzystanie produktów pochodzących z recyklingu, umożliwiając nadanie im drugiego, nowego życia. Czyż wybór takiego stylu wnętrzarskiego, nie jest rozwiązaniem idealnym?


Polecane produkty

Więcej inspiracji