Fenomen stylu industrialnego

wnętrze w stylu industrialnym


Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50 XX wieku. Mimo to, na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskał nowe życie, stając się jednym z najczęściej wybieranych styli, które wykorzystuje się do wystroju wnętrz. Wraz ze wzrostem popularności industrializmu w nowoczesnym wydaniu, wzrosła również produkcja mebli, które miałyby idealnie wpasować się w tego typu wystroje. Ludzie chętnie kupują lub wynajmują lokale, w których można spotkać się z elementami wystroju, które jeszcze parę lat temu wpisano by na listę ‘do wyremontowania’. Dziś, elementy te są pożądane, ponieważ idealnie wpasowują się w styl industrialny.


Czym jest klasyczny styl industrialny?

Styl industrialny wykorzystuje to, co powszechnie uznaje się za stare lub zniszczone i nadające się wyłącznie do wyrzucenia lub renowacji. Właściwością tego stylu jest nadanie takim elementom nowego życia i wykorzystanie ich w takim stanie, w jakim są, bądź nieco zmienionym. Dobrym przykładem tego typu elementów są wystające ze ściany metalowe rury. Styl ten lubi również minimalizm, przestrzeń oraz surowość. Dlatego właśnie we wnętrzach tego typu stawia się przede wszystkim na przestrzeń – im więcej, tym lepiej. Do jej uzyskania wykorzystuje się duże okna, wysokie sufity oraz usunięcie drzwi. Wszystko to optycznie zwiększa powierzchnię, co jest jak najbardziej zaletą, jeśli chce się uzyskać wnętrze w stylu industrialnym. Kolejnym ważnym elementem są ściany, które często pozostawia się w pierwotnym wydaniu: nagie, pozbawione tapet, fototapet, zdjęć a czasem nawet farby. Mile widziane są wszelkiego rodzaju cegły, surowe betonowe, szorstkie powierzchnie lub płytki.


Styl industrialny w nowocześniejszym wydaniu

wnętrze w stylu loftowym

Styl industrialny pierwotnie stawiał przede wszystkim na surowość, ponieważ wywodzi się on z czasów recesji, które skutkowały masowym zamykaniem wszelakiej maści warsztatów lub starych pomieszczeń, które niegdyś pełniły funkcje magazynów. Ludzie wynajmowali takie lokale, ponieważ były one zwyczajnie tanie, a przy tym użyteczne. Ich wnętrz nie zmieniano, zachowując ich pierwotny wygląd. Dzisiaj styl industrialny nieco ewoluował, przez co różni się od pierwowzoru z lat 50 XX wieku. Mimo, że wciąż stara się zachować pierwotną duszę tego stylu, unowocześnia się go, aby spełniał wymagania dzisiejszych konsumentów.

Przede wszystkim stawia się na jasne barwy ścian, w tym też jasne cegły, które stają się coraz bardziej popularne w porównaniu do klasycznych bladoczerwonych cegieł, które przywołują na myśl stare zaniedbane wnętrza fabryk lub magazynów.  Podłogi są wykładane drewnianymi panelami w skrajnej kolorystyce: bardzo jasne lub bardzo ciemne. Sufity są białe lub wyłożone masą imitującą beton, co również świetnie sprawdza się w tego typu wnętrzach. Meble, stylizowane na styl industrialny, są zwykle wykonane z ciemnych, drewnianych półek, blatów czy siedzisk połączonych w jedno za pomocą czarnych metalowych stelaży. Często używa się również surowych metalowych mebli, które zamiast drewna wykorzystują szkło. Ale są i zwolennicy jasnych mebli, które zachowują prostą geometrię w imię minimalizmu, oraz nie są zdobione.


Skąd wziął się fenomen stylu industrialnego?

Oldschool zaczyna powracać do łask. Widać to nie tylko na przykładzie styli architektonicznych, ale również mody, kinematografii, muzyki czy literatury. Młodzi ludzie coraz częściej czerpią inspirację z przeszłości – inspiruje ich moda, która już przeminęła, dzięki czemu dają jej nowe życie. Powraca boho, moda na dżinsy typu dzwony i tak dalej. Tak samo jest z architekturą. Styl industrialny lata świetności miał już dawno za sobą, jednak dziś, dzięki masowym powrotom do przeszłości, zyskał nowe życie, będąc wykorzystywanym na szeroką skalę w domach czy w mieszkaniach. Minimalizm i prostota idealnie pasują do dzisiejszego świata, w którym ceni się wygodę, prostotę, minimalizm, prędkość. Łatwiej, wygodniej i szybciej – te słowa idealnie określają obecne czasy. Styl industrialny nie tylko jest wygodny i funkcjonalny, przez to że faworyzuje on przestrzeń, ale również minimalistyczny i prosty, ponieważ unika zdobień, zbędnych dekoracji oraz skomplikowanej geometrii. Wszystko to składa się na jego wciąż wzrastającą popularność.


Polecane produkty

Więcej inspiracji