Funkcjonalna jadalnia? To możliwe!

przykład jadalni

Miejsce towarzyskich spotkań, rodzinnych obiadów, a także romantycznych kolacji tylko we dwoje… jadalnia idealnie sprawdzi się w każdej z tych sytuacji. Jak ją stworzyć? Czy powinna stanowić osobne pomieszczenie? Jaki wybrać stół? Jakie krzesła? Podpowiadamy!


Nowoczesna jadalnia – aranżacje

Jadalnia kojarzy nam się z osobnym pomieszczeniem, które zwykle spotykamy jedynie w domkach jednorodzinnych lub w bliźniakach. Obecnie jednak, jadalnia w kuchni bądź będąca częścią salonu, zyskują na popularności, powoli stając się najważniejszymi punktami wielu mieszkań. Stanowi ona idealne miejsce do spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych obiadów, bądź kolacji tylko we dwoje. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie ona częścią innego pomieszczenia, czy osobnym pokojem. Najważniejsze jest, aby zaprojektować ją w taki sposób, aby mogła pełnić swoją funkcję, a także ozdabiała nasze wnętrze.


Stół w jadalni – aranżacje

przykład stołu do jadalni z podkładkami i krzesłami

Stół do jadalni powinien być przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb. Może być zarówno duży jak i mały, w zależności od tego, ile mamy miejsca oraz do czego będzie nam służył. Jeśli nasz dom nie jest miejscem spotkań wielu ludzi, mały stół byłby idealny, ponieważ nie zabierałby niepotrzebnie przestrzeni, którą można by zagospodarować w inny, przydatny nam sposób. Jeśli jednak takie spotkania odbywają się od czasu do czasu, a dysponujemy odrobinę większą powierzchnią, warto rozważyć rozkładany stół. Można go w dowolnej chwili wydłużyć, aby mogło przy nim zasiąść więcej osób, oraz skrócić, gdy gości jest znacznie mniej bądź nie ma ich wcale.

Nasz stół może być wykonany z dowolnego budulca. Największą popularnością cieszą się drewniane stoły do jadalni, jednak coraz częściej wybiera się również szklane stoły. Rzadziej wybieranymi modelami są stoły z metalowymi nogami. A może warto połączyć ze sobą wszystkie te opcje? Wszystkie chwyty są dozwolone! Warto jednak rozważyć budulec, który dopasuje się do naszego wnętrza. Jeśli wszystkie meble są drewniane, metalowy stół do jadalni może nie wpasować się w stylistykę naszego wnętrza. Oczywiście nie jest to reguła. Wszystko zależy od nas i tego, co nam się podoba. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko co nam się podoba, jest funkcjonalne albo solidne. Przykładowo, szklane stoły wyglądają elegancko i szykownie, jednak szybko się rysują a szklane blaty mogą pękać lub ukruszać się. Z tego powodu warto zabezpieczyć stół różnego rodzaju podkładkami, które uchronią blat przez ewentualnymi zarysowaniami. Jeśli drażnią nas zarysowania lub najdrobniejsze mankamenty, warto rozważyć drewniany stół, który będzie znacznie trwalszy i bardziej wytrzymały. Niemniej, pamiętajmy, że i taki stół można uszkodzić.


popularny model krzesła do jadalni

Krzesła do jadalni – jakie wybrać?

Krzesła do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne. Dobrym pomysłem jest dobór krzeseł o wyższym oparciu, które wspomoże zachowanie prawidłowej postawy ciała i swobodne odchylenie się do tyłu w czasie długiego przesiadywania przy stole. Ponad to, warto rozważyć krzesła posiadające miękkie obicie zarówno na siedzisku, jak i oparciu, co zwiększy nasz komfort. Obicia mogą być zarówno materiałowe, jak i skórzane w dowolnej kolorystyce i stylistyce. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że skórę dużo łatwiej zachować w czystości, co stanowi dobre rozwiązanie przede wszystkim dla wszystkich rodziców.

Krzesła, podobnie do stołów, mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. W ostatnim czasie rekordy popularności biją krzesła o drewnianych, jasnych nogach i plastikowym siedzisku w przeróżnych barwach. Coraz częściej można się również spotkać z tego rodzaju krzesłami posiadającymi dodatkowo miękkie, skórzane siedzisko. Od wyboru do koloru! Każdy znajdzie coś dla siebie.


Dekoracje do jadalni

Jadalnie można udekorować na wiele różnych sposobów. Dawniej, królowały kolorowe ceraty oraz koronkowe obrusy. Dziś popularniejszym wyborem są bieżniki lub podkładki w przeróżnych odcieniach i fakturach. Inną często wybieraną dekoracją są kwiaty, świeczniki oraz półmiski o fantazyjnych kształtach wypełnione na przykład słonymi przekąskami. Miski z owocami, a także suszone kwiaty lub inne żywe, zielone rośliny również mogą zdobić nasz stół, ocieplając go wizualnie, ale także zapełniając go, nadając mu ciekawszego, bardziej interesującego wyglądu.


Polecane produkty

Więcej inspiracji